zdrowe, dziąsła, zdrowe, zęby
Jak leczyć Zdrowe dziąsła to zdrowe zęby? Czym jest nastolatek. Aczkolwiek dziedziczy się pewną skłonność do chorób dziąseł i przyzębia - to do. Co to jest Zdrowe dziąsła to zdrowe zęby leczenie.

Czy przydatne?

Definicja Zdrowe dziąsła to zdrowe zęby

Co znaczy Zdrowe dziąsła to zdrowe zęby: Problemy z dziąsłami ma co drugi dorosły i co trzeci nastolatek. Aczkolwiek dziedziczy się pewną skłonność do chorób dziąseł i przyzębia - to do głównych przyczyn schorzeń wymieniamy tu niewłaściwą higienę j. ustnej.
W ustach na stałe bytują rozmaite bakterie, które w połączeniu ze śliną i resztkami jedzenia tworzą tak zwany płytkę bakteryjną osadzającą się na zębach i wzdłuż linii dziąseł. Myjąc zęby, usuwamy płytkę wspólnie z bakteriami, lecz jeżeli robimy to nieprecyzyjnie albo zbyt rzadko, toksyny wydzielane poprzez bakterie drażnią tkankę, doprowadzając do stanu zapalnego. Wystarczy 3-4 dni zaniedbać precyzyjne szczotkowanie zębów, aby rozwinęło się zapalenie dziąseł. Zdarza się, iż dolegliwości dziąseł i przyzębia rozwijają się niemal bez objawów. Najczęściej jednak trudno przegapić objawy. W najwyższym stopniu charakterystyczne i najłatwiejsze do zaobserwowania jest krwawienie z dziąseł - przeważnie w trakcie szczotkowania zębów, lecz może także występować samoistnie czy pod naciskiem języka. O ile zapalenie dziąseł można w pełni wyleczyć, o tyle zniszczeń poczynionych poprzez pa-radontozę nie da się kompletnie cofnąć. Można jednak zatrzymać rozwój dolegliwości i w pewnym zakresie odtworzyć uszkodzenia tkanek przyzębia. Bardzo istotna jest odpowiednia pasta do zębów - poza fluorem powinna zawierać substancje przeciwzapalne, bakteriobójcze i zapobiegające odkładaniu się kamienia nazębnego. Ponadto niezbędne są płu-kanki antyseptyczne (Colgate Plax, Meridol, Listerine), które przedłużają działanie fluoru, niszczą bakterie i zapobiegają odkładaniu się płytki nazębnej. Świetnie sprawdza się także płukanie ust naparami z ziół - szałwii, krwawnika, rumianku, nagietka, kory dębu - działają przeciwzapalnie, ściągająco, hamują przyrost bakterii. Stosuje się także preparaty o właściwościach bakteriobójczych z chlorheksydyną (Corsodyl, Sebidin, One Drop Only Chlorhexidin), przeciwzapalne płyny do płukania (Silicol dental, Sahiasept, Hascosept, Azulan) i żele do nakładania na zmiany chorobowe (Sachol, Solcoseryl, Mucosit). Dobre rezultaty daje Emdogain - biologiczny preparat w formie żelu. Nałożony na odpowiednio przygotowany korzeń zęba skutkuje regenerację tkanek. Z kolei BioGuide - błona kolagenowo-resorbowalna - izoluje miejsce uszkodzenia od tkanek nabłonkowych. Nieprecyzyjne albo zbyt rzadkie czyszczenie zębów to kluczowa powód zapalenia dziąseł i paradontozy. Sprzyjają im także wybrane schorzenia ogólnoustrojowe (na przykład cukrzyca, nadczynność tarczycy, dolegliwości krwi), przewlekły stres (osłabia odporność organizmu), dieta uboga w witaminy, palenie papierosów. Do zapalenia dziąseł przyczynia się również nawykowe zgrzytanie zębami (bruksizm), urazy powodowane szczoteczką do zębów czy niepoprawnie założone plomby.
Krystyna Bilska, Zdrowie, 2008-10-01, s. 48