białka definicja
Co to jest białka. Wyjaśnienie reszt aminokwasowych, połączonych wiązaniami peptydowymi (ekipa.

Czy przydatne?

Co to jest białka

Co oznacza BIAŁKA: związki złożone z reszt aminokwasowych, połączonych wiązaniami peptydowymi (ekipa aminowa łączy się z karboksylową). B. podzielone są na proste, zbudowane tylko z aminokwasów ( albuminy, globuliny), i złożone, w skład których wchodzą dodatkowo składniki nieaminokwasowe (lipoproteiny - b. połączone z lipidami, nukleoproteiny - z kwasami nukleinowymi, glikoproteiny - z cukrami). W związku ze skomplikowaną strukturą b. wyróżniono: strukturę pierwszorzędową - kolejność (sekwencja) i proporcja aminokwasów w łańcuchu polipeptydowym; strukturę drugorzędową - układ atomów głównego łańcucha polipeptydowego; najtrwalszy spiralnie skręcony łańcuch występuje w formie a-helisy, utrwalony wiązaniami wodorowymi; strukturę trzeciorzędową - przestrzenny układ wszystkich atomów w cząsteczce (podjednostce), łańcuchy są wzmocnione wiązaniami hydrofobowymi, jonowymi, dzięki mostków dwusiarczkowych; strukturę czwartorzędową - układ przestrzenny podjednostek ułożonych warstwami i wzajemne oddziaływania pomiędzy nimi, typowy dla b. globularnych (hemoglobina). Rozerwanie niektórych wiązań łączących ze sobą łańcuchy polipeptydowe skutkuje utratę specyficznych właściwości b. ( denaturacja). Kolejność aminokwasów w cząsteczce b. jest specyficzna dla danego osobnika i przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. B. pełnią fundamentalne funkcje biologiczne jako enzymy, hormony, są transporterami różnego rodzaju związków i jonów, decydują o właściwościach odpornościowych organizmu. B. występują na przykład w mięśniach (miozyna, aktyna), w warstwach powierzchniowych, takich jak włosy, pazury, kopyta, pióra (keratyna), w tkance łącznej (kolageny, elastyny), u roślin w nasionach (prolaminy, gluteiny)

Czym jest białka znaczenie w Słownik biologia B .

Co znaczy Biosfera:
Słownik część skorupy ziemskiej i najniższa warstwa atmosfery (troposfera) zamieszkiwana poprzez organizmy żywe (owady, pajęczaki, ptaki, nietoperze). Zagęszczenie organizmów w troposferze jest znacząco białka.
Co znaczy Błona Półprzepuszczalna:
Słownik charakteryzująca się przepuszczalnością selektywną, uwarunkowaną wielkością otworów w błonie. Mogą poprzez nią dyfundować tylko wybrane substancje (w zależności od wielkości cząsteczek). Właściwości białka.
Co znaczy Bliźnięta Dwujajowe:
Słownik pochodzące z jednej ciąży, powstałe z dwóch odrębnych komórek jajowych zapłodnionych w tym samym czasie poprzez dwa różne plemniki. Takie bliźnięta mają inne genotypy i mogą być różnej płci. W ten białka.
Co znaczy Biologia:
Słownik poprzez Lamarcka J.B. znaczy naukę o żywych organizmach, roślinnych (botanika) i zwierzęcych (zoologia), ich pochodzeniu i rozwoju, współzależnościach pomiędzy nimi i środowiskiem. W b. w zależności białka.
Co znaczy Brodawki Przędne:
Słownik kądziołki białka.
  • Dodano:
  • Autor: