białek biosynteza definicja
Co to jest biosynteza białek. Wyjaśnienie białka zachodzący w żywych komórkach w interfazie ( cykl.

Czy przydatne?

Co to jest biosynteza białek

Co oznacza BIOSYNTEZA BIAŁEK: mechanizm syntezy białka zachodzący w żywych komórkach w interfazie ( cykl życiowy komórki). B.b. wymaga sporych ilości energii. Bazuje na łączeniu aminokwasów w określonej kolejności i stworzeniu łańcucha polipeptydowego (pierwszorzędowa struktura białek). Wiadomość genetyczna potrzebna do utworzenia łańcucha polipeptydowego, zakodowana w DNA (u niektórych wirusów w RNA) w formie trzyznakowego kodu ( kod genetyczny), zostaje przekazana na znajdujący się w jądrze mRNA w procesie transkrypcji. Cząsteczki mRNA przedostają się poprzez pory w błonie jądrowej do rybosomów, gdzie znajdują się aktywne cząsteczki aminokwasów, tak zwany aminoacylo-tRNA. W rybosomach zachodzi przekazanie informacji z mRNA na powstający łańcuch polipeptydowy ( translacja). Cząsteczki powstałego białka wędrują do aparatu Golgiego i są wydzielane na zewnątrz komórki albo zostają wykorzystane jako białka wewnątrzkomórkowe. Zobacz także: operon

Czym jest biosynteza białek znaczenie w Słownik biologia B .

Co znaczy Bliźnięta Monozygotyczne:
Słownik bliźnięta jednojajowe biosynteza białek.
Co znaczy Biwalent:
Słownik para chromosomów homologicznych, które łączą się ściśle przylegając do siebie w profazie I podziału mejotycznego ( mejoza). Każdy b. zawiera cztery chromatydy (od dwóch chromosomów biosynteza białek.
Co znaczy Brachiacja:
Słownik się po drzewach, charakterystyczny dla małp człekokształtnych, w szczególności gibbonów. B. bazuje na zwisaniu na rękach i przekładaniu ich na przemian, wzdłuż gałęzi, co skutkuje poruszanie się do biosynteza białek.
Co znaczy Bliźnięta Dwujajowe:
Słownik pochodzące z jednej ciąży, powstałe z dwóch odrębnych komórek jajowych zapłodnionych w tym samym czasie poprzez dwa różne plemniki. Takie bliźnięta mają inne genotypy i mogą być różnej płci. W ten biosynteza białek.
Co znaczy Biom:
Słownik formacja roślinna wspólnie z zamieszkującymi ją zwierzętami (na przykład tundra, tajga, sawanna i tym podobne). W każdym b. wykształca się charakterystyczna fauna biosynteza białek.
  • Dodano:
  • Autor: