białek biosynteza definicja
Co to jest biosynteza białek. Wyjaśnienie białka zachodzący w żywych komórkach w interfazie ( cykl.

Czy przydatne?

Co to jest biosynteza białek

Co oznacza BIOSYNTEZA BIAŁEK: mechanizm syntezy białka zachodzący w żywych komórkach w interfazie ( cykl życiowy komórki). B.b. wymaga sporych ilości energii. Bazuje na łączeniu aminokwasów w określonej kolejności i stworzeniu łańcucha polipeptydowego (pierwszorzędowa struktura białek). Wiadomość genetyczna potrzebna do utworzenia łańcucha polipeptydowego, zakodowana w DNA (u niektórych wirusów w RNA) w formie trzyznakowego kodu ( kod genetyczny), zostaje przekazana na znajdujący się w jądrze mRNA w procesie transkrypcji. Cząsteczki mRNA przedostają się poprzez pory w błonie jądrowej do rybosomów, gdzie znajdują się aktywne cząsteczki aminokwasów, tak zwany aminoacylo-tRNA. W rybosomach zachodzi przekazanie informacji z mRNA na powstający łańcuch polipeptydowy ( translacja). Cząsteczki powstałego białka wędrują do aparatu Golgiego i są wydzielane na zewnątrz komórki albo zostają wykorzystane jako białka wewnątrzkomórkowe. Zobacz także: operon

Czym jest biosynteza białek znaczenie w Słownik biologia B .

Co znaczy Bezczaszkowce:
Słownik Należą do niego małe, wyłącznie morskie zwierzęta z gromady głowostrunowców (Cephalochordata). B. odznaczają się brakiem dobrze wyróżnionego odcinka głowowego, segmentacją ciała, metamerycznym biosynteza białek.
Co znaczy Biliwerdyna:
Słownik żółć biosynteza białek.
Co znaczy Biwalent:
Słownik para chromosomów homologicznych, które łączą się ściśle przylegając do siebie w profazie I podziału mejotycznego ( mejoza). Każdy b. zawiera cztery chromatydy (od dwóch chromosomów biosynteza białek.
Co znaczy Bruzdnice:
Słownik organizmy należące do wiciowców roślinnych, wchodzące w skład planktonu. Występują w ogromnych masach zarówno w morzach, jak i wodach słodkich. Mają twarde skorupki o skomplikowanej, urozmaiconej biosynteza białek.
Co znaczy Brodawki Przędne:
Słownik kądziołki biosynteza białek.
  • Dodano:
  • Autor: