blastula definicja
Co to jest blastula. Wyjaśnienie bruzdkowania, charakteryzujące się obecnością w zarodku jamy, zw.

Czy przydatne?

Co to jest blastula

Co oznacza BLASTULA: końcowe stadium bruzdkowania, charakteryzujące się obecnością w zarodku jamy, zw. pierwotną jamą ciała (blastocel). Budowa zewnętrzna blastuli, kształt i rozmiar blastocelu zależą od budowy jaja i metody bruzdkowania. Peryblastula - typ b. powstający z jaj centrolecytalnych, gdzie jedna z warstw komórek nosi nazwę peryblastu. Celoblastula występuje u zarodków bruzdkujących kompletnie w sposób mniej albo bardziej równomierny (strzykwy, ślimaki, lancetnik), dyskoblastula występuje w jajach telolecytalnych i bruzdkujących częściowo (ryby spodouste i kostnoszkieletowe, żółwie), u łożyskowców jamą odpowiadającą blastuli jest blastocysta. U niższych bezkręgowców jama blastuli może nie występować (steroblastula)

Czym jest blastula znaczenie w Słownik biologia B .

Co znaczy Bezowodniowce:
Słownik kręgowe, u których w okresie rozwoju zarodkowego nie występują błony płodowe. Postęp zarodków przebiega w wodzie, w jajach otoczonych błonami jajowymi, najczęściej z występowaniem stadium larwalnego blastula.
Co znaczy Beztlenowce:
Słownik anaeroby blastula.
Co znaczy Barwniki Oddechowe:
Słownik występujące u zwierząt, przenoszą tlen z narządów oddechowych do tkanek. U zwierząt kręgowych transporterem tlenu jest hemoglobina (żelazoporfiryna) występująca w erytrocytach, u bezkręgowców blastula.
Co znaczy Brodawki Przędne:
Słownik kądziołki blastula.
Co znaczy Bielmo:
Słownik nasionach tkanka odżywcza zarodka. U nagonasiennych występuje haploidalne b. pierwotne (prabielmo) utworzone z tkanki miękiszowej gametofitu kobiecego, u okrytonasiennych triploidalne b. powstaje blastula.
  • Dodano:
  • Autor: