blastula definicja
Co to jest blastula. Wyjaśnienie bruzdkowania, charakteryzujące się obecnością w zarodku jamy, zw.

Czy przydatne?

Co to jest blastula

Co oznacza BLASTULA: końcowe stadium bruzdkowania, charakteryzujące się obecnością w zarodku jamy, zw. pierwotną jamą ciała (blastocel). Budowa zewnętrzna blastuli, kształt i rozmiar blastocelu zależą od budowy jaja i metody bruzdkowania. Peryblastula - typ b. powstający z jaj centrolecytalnych, gdzie jedna z warstw komórek nosi nazwę peryblastu. Celoblastula występuje u zarodków bruzdkujących kompletnie w sposób mniej albo bardziej równomierny (strzykwy, ślimaki, lancetnik), dyskoblastula występuje w jajach telolecytalnych i bruzdkujących częściowo (ryby spodouste i kostnoszkieletowe, żółwie), u łożyskowców jamą odpowiadającą blastuli jest blastocysta. U niższych bezkręgowców jama blastuli może nie występować (steroblastula)

Czym jest blastula znaczenie w Słownik biologia B .

Co znaczy Biogeochemia:
Słownik edukacja z pogranicza biologii i chemii, zajmująca się rozmieszczeniem w skorupie ziemskiej składników chemicznych stosowanych poprzez organizmy żywe i badaniem cyklicznych obiegów pierwiastków blastula.
Co znaczy Beztkankowce, Nietkankowce:
Słownik poprzez niektórych zoologów w systematyce zwierząt w obrębie wielokomórkowców (Metazoa), dotyczące organizmów, których ciało zbudowane jest z wielu komórek, lecz nie tworzy właściwej tkanki. Należą blastula.
Co znaczy Błona Śluzowa:
Słownik śluzówka blastula.
Co znaczy Blastocysta:
Słownik tylko u łożyskowców (Eutheria), odpowiadająca blastuli innych zwierząt, z racji jednak na odrębną budowę i obszerną jamę nazywana b. Komórki b. różnicują się na ułożone powierzchniowo, często blastula.
Co znaczy Błony Płodowe:
Słownik zarodek. Pełnią funkcje ochronne, magazynują zbędne produkty przemiany materii, pośredniczą w zaopatrywaniu zarodka w substancje odżywcze i tlen. B.p. mają wybrane bezkręgowce (przywry, tasiemce blastula.
  • Dodano:
  • Autor: