komórkowa błona definicja
Co to jest błona komórkowa. Wyjaśnienie cytoplazmę komórki. Zbudowana jest z cząsteczek.

Czy przydatne?

Co to jest błona komórkowa

Co oznacza BŁONA KOMÓRKOWA: błona otaczająca cytoplazmę komórki. Zbudowana jest z cząsteczek fosfolipidów, których ekipy wykazujące powinowactwo do wody (hydrofilowe) skierowane są na zewnątrz błony, a ekipy hydrofobowe do wewnątrz. Pomiędzy cząsteczkami znajdują się białka pełniące funkcje transportujące albo koordynujące przepływ substancji poprzez błonę. Na powierzchni komórek nabłonkowych znajduje się dodatkowo okrywa zbudowana z polisacharydów i glikoproteidów, zw. glikokaliks. Zniszczenie b.k. skutkuje śmierć komórki. (Ryc. 4)

Czym jest błona komórkowa znaczenie w Słownik biologia B .

Co znaczy Bakterie Wodorowe:
Słownik bakterie chemosyntetyzujące, które przy asymilacji dwutlenku węgla czerpią energię chemiczną z utleniania wodoru do wody (H2 H2O błona komórkowa.
Co znaczy Bodziec:
Słownik na komórkę, wprowadzający ją w stan pobudzenia. Pobudzenie wyraża się zmianą potencjału błony komórkowej, powstającą w chwili przekroczenia granicy depolaryzacji. Do b. należą: czynniki fizyczne błona komórkowa.
Co znaczy Bezżuchwowce:
Słownik bezszczękowce błona komórkowa.
Co znaczy Bulwy:
Słownik spichrzowe roślin, silnie skrócone i zgrubiałe, powstające z przekształconych pędów (najczęściej) albo korzeni. B. są bardzo nietrwałe (jeden sezon wegetacyjny). Służą do rozmnażania wegetatywnego, u błona komórkowa.
Co znaczy Behawior:
Słownik wrodzone zachowanie się zwierząt (taniec godowy, sposób polowania i in.). Zobacz także: etologia błona komórkowa.
  • Dodano:
  • Autor: