centriola definicja
Co to jest centriola. Wyjaśnienie będący homologiem ciałka podstawowego. Otoczka zewnętrzna.

Czy przydatne?

Co to jest centriola

Co oznacza CENTRIOLA: twór cylindryczny będący homologiem ciałka podstawowego. Otoczka zewnętrzna zbudowana jest z dziewięciu grup tubul ułożonych w krąg. Każda ekipa zawiera trzy tubule (dwa - w rzęsce); trójki te dają układ promieni wygiętych w kierunku do centrum. W c. nie występują tubule centralne. C. leżą w cytoplazmie, w okresie interfazy przy jednym biegunie komórki. W profazie ulegają podziałowi i obie pary ustawiają się na dwóch biegunach. Od każdej z tych par rozchodzą się dwie wiązki mikrotubul - krótsza i dłuższa. Te ostatnie stanowią kluczową część wrzeciona podziałowego i odgrywają zasadniczą rolę przy przemieszczaniu się chromatyd (mitoza) albo chromosomów (mejoza). Mechanizm promieni wokół c. nosi nazwę mechanizmu astralnego. C. zawierają własny DNA i RNA i mogą ulegać samopowielaniu

Czym jest centriola znaczenie w Słownik biologia C .

Co znaczy Chymotrypsyna:
Słownik proteolityczny należący do endopeptydaz, wytwarzany poprzez trzustkę, występujący w formie nieczynnej jako chymotrypsynogen. Trypsyna uczynnia chymotrypsynogen, przemieniając go w ch., i wspólnie z centriola.
Co znaczy Ciałko Żółte:
Słownik jajniku z pękniętego w momencie owulacji pęcherzyka Graafa, po zajściu samicy w ciążę, zanika dopiero po porodzie. Występuje u zwierząt żyworodnych, produkuje progesteron umożliwiający zagnieżdżenie centriola.
Co znaczy Cysticerkus:
Słownik wągier centriola.
Co znaczy Cecha Recesywna:
Słownik właściwość ustępująca, uwarunkowana poprzez allel recesywny, nie ujawniający się w obecności allelu dominującego. C.r. ujawnia się tylko u osobników homozygotycznych (aa - homozygota recesywna centriola.
Co znaczy Czwartorzęd:
Słownik ery i okresy geologiczne centriola.
  • Dodano:
  • Autor: