centriola definicja
Co to jest centriola. Wyjaśnienie będący homologiem ciałka podstawowego. Otoczka zewnętrzna.

Czy przydatne?

Co to jest centriola

Co oznacza CENTRIOLA: twór cylindryczny będący homologiem ciałka podstawowego. Otoczka zewnętrzna zbudowana jest z dziewięciu grup tubul ułożonych w krąg. Każda ekipa zawiera trzy tubule (dwa - w rzęsce); trójki te dają układ promieni wygiętych w kierunku do centrum. W c. nie występują tubule centralne. C. leżą w cytoplazmie, w okresie interfazy przy jednym biegunie komórki. W profazie ulegają podziałowi i obie pary ustawiają się na dwóch biegunach. Od każdej z tych par rozchodzą się dwie wiązki mikrotubul - krótsza i dłuższa. Te ostatnie stanowią kluczową część wrzeciona podziałowego i odgrywają zasadniczą rolę przy przemieszczaniu się chromatyd (mitoza) albo chromosomów (mejoza). Mechanizm promieni wokół c. nosi nazwę mechanizmu astralnego. C. zawierają własny DNA i RNA i mogą ulegać samopowielaniu

Czym jest centriola znaczenie w Słownik biologia C .

Co znaczy Cukry:
Słownik sacharydy centriola.
Co znaczy Cysteina:
Słownik aminokwasy centriola.
Co znaczy Chromosomy Szczoteczkowe:
Słownik oocytach płazów ogoniastych (Urodela), w stadium diplotenu I podziału mejotycznego, w okresie wytwarzania żółtka. Ch.sz. są dłuższe od politenicznych, ich przyrost jest następstwem zwiększania się centriola.
Co znaczy Cecha Dominująca:
Słownik właściwość uwarunkowana dominacją jednego allelu nad drugim. Allel dominujący przeważa allel recesywny w wytworzeniu danej cechy ( dominacja centriola.
Co znaczy Cecha:
Słownik cecha możliwa do zaobserwowania, charakterystyczna dla danego osobnika, uwarunkowana częściowo genetycznie, częściowo poprzez wpływ czynników środowiskowych centriola.
  • Dodano:
  • Autor: