merkla ciałka definicja
Co to jest ciałka Merkla. Wyjaśnienie ekipy receptorów dotyku i nacisku. Zakończenia rozgałęzionych.

Czy przydatne?

Co to jest ciałka Merkla

Co oznacza CIAŁKA MERKLA: ciałka zmysłowe z ekipy receptorów dotyku i nacisku. Zakończenia rozgałęzionych włókien nerwowych tworzących c.M. są silnie spłaszczone i kontaktują się z podstawami komórek zmysłowo-gruczołowych. C.M. charakterystyczne są dla ptaków i ssaków. U ptaków występują w dziobie, w błonie śluzowej jamy gębowej i w skórze różnych partii ciała. U ssaków zlokalizowane są najczęściej w okolicach otworu gębowego i nozdrzy, w sutkach, w pochewkach włosów zatokowych. W skórze ludzi występuje około 500 tys. punktów dotyku i nacisku tworzonych poprzez c.M

Czym jest ciałka Merkla znaczenie w Słownik biologia C .

Co znaczy Chromomer:
Słownik zgrubienia chromonemy w profazie mitozy i mejozy. To są punkty kondensacji nukleoproteidów albo nałożone na siebie sploty. Położenie każdego ch. w chromosomie jest stałe ciałka merkla.
Co znaczy Cykliczny AMP:
Słownik powstający z ATP pod działaniem enzymu cyklazy adenylowej. Wpływa na sporo mechanizmów metabolicznych komórki, pośredniczy w działaniu niektórych hormonów peptydowych docierających do błony ciałka merkla.
Co znaczy Cystyna:
Słownik aminokwasy ciałka merkla.
Co znaczy Cukry Proste:
Słownik sacharydy ciałka merkla.
Co znaczy Cykl Krebsa:
Słownik cukrów, tłuszczów i białek, którego bezpośrednim wytworem jest czynny octan, a więc acetylo-koenzym A, złączający fundamentalne mechanizmy metaboliczne zachodzące w komórce. Acetylo-koenzym A zostaje ciałka merkla.
  • Dodano:
  • Autor: