zmysłowe ciałka definicja
Co to jest ciałka zmysłowe. Wyjaśnienie występujące na powierzchni ciała kręgowców (w skórze albo.

Czy przydatne?

Co to jest ciałka zmysłowe

Co oznacza CIAŁKA ZMYSŁOWE: receptory występujące na powierzchni ciała kręgowców (w skórze albo tkance łącznej podskórnej), wrażliwe na dotyk, ucisk, temperaturę, kierunek prądów wody, zaburzenia pola elektrycznego. Składają się z kilku rozgałęzionych włókien nerwowych i ekipy spłaszczonych komórek gruczołowych naskórka. Do receptorów dotyku i nacisku (tangoreceptorów) należą między innymi: ciałka Merkla (łękotki dotykowe), Grandry'ego, Vatera-Paciniego, Golgiego-Mazzoniego, ciałka Meissnera i Herbsta. Termoreceptorami są ciałka Krausego i ciałka Ruffiniego. Występujące u kręgowców skrzelodysznych i u niektórych płazów c.z., zw. neuromastami, wrażliwe są na ruch wody i kierunek prądów wody. Do neuromastów należą pęcherzyki Saviego, o nie wyjaśnionej dostatecznie funkcji, i kanały linii nabocznej. Elektroreceptory, reagujące na prąd elektryczny uderzający w skórę zwierząt, występują u ryb elektrycznych, u ryb spodoustych i u niektórych sumowatych. Znane są dwa typy elektroreceptorów: guzkowate (fazowe) i ampułkowate (toniczne). Do drugiej ekipy należą ampułki Lorenziniego

Czym jest ciałka zmysłowe znaczenie w Słownik biologia C .

Co znaczy Ciepłokrwistość:
Słownik stałocieplność ciałka zmysłowe co znaczy.
Co znaczy Czynniki Biotyczne:
Słownik żywe składniki środowiska (rośliny, zwierzęta, człowiek) wywierające bezpośredni wpływ na siebie wzajemnie ( konkurencja, symbioza, pasożytnictwo, drapieżnictwo, łańcuch pokarmowy) i na środowisko ciałka zmysłowe krzyżówka.
Co znaczy Cytodyferencjacja:
Słownik różnicowanie komórkowe ciałka zmysłowe co to jest.
Co znaczy Cecha:
Słownik cecha możliwa do zaobserwowania, charakterystyczna dla danego osobnika, uwarunkowana częściowo genetycznie, częściowo poprzez wpływ czynników środowiskowych ciałka zmysłowe słownik.
Co znaczy Czynnik Płciowy:
Słownik czynnik F ciałka zmysłowe czym jest.
  • Dodano:
  • Autor: