płciowy cykl definicja
Co to jest cykl płciowy. Wyjaśnienie zachodzących w drogach rodnych samic ssaków (Mammalia), mający.

Czy przydatne?

Co to jest cykl płciowy

Co oznacza CYKL PŁCIOWY: zespół zjawisk zachodzących w drogach rodnych samic ssaków (Mammalia), mający na celu wytworzenie zdolnych do zapłodnienia komórek jajowych i powstanie optymalnych warunków do rozwoju zarodka. Wyróżniono dwa rodzaje c.p.: rujowy, występujący u większości ssaków, i miesiączkowy, charakterystyczny dla małp człekokształtnych i człowieka. C.p. rujowy dzieli się na fazę przedrujową, w momencie której pod wpływem hormonu FSH, wytwarzanego poprzez przedni płat przysadki mózgowej, następuje przyrost pęcherzyków Graafa, synteza i uwalnianie do krwi estrogenów ( hormony zwierzęce), rujową, w momencie której następuje jajeczkowanie (owulacja), wywoływane poprzez hormon luteinizujący ( hormony zwierzęce) i dochodzi do kopulacji, i porujową, a więc fazę aktywności ciałka żółtego wytwarzającego progesteron ( hormony zwierzęce), w momencie której następuje rozkwit błony śluzowej macicy. Etap międzyrujowa występuje pomiędzy kolejnymi okresami rui. W tym typie c.p. samce akceptowane są tylko w fazie rujowej. C.p. miesiączkowy charakteryzuje się akceptowaniem samców w momencie całego cyklu i występowaniem miesiączki (menstruacji). Powodem menstruacji jest uwstecznienie ciałka żółtego pod koniec cyklu, powodujące pomniejszenie ilości wytwarzanego poprzez nie progesteronu. Spadek poziomu progesteronu w krwi skutkuje złuszczanie się błony śluzowej macicy i krwawienie. Gatunki poliestralne (szczury, myszy, świnie) charakteryzują się ciągłym występowaniem rui. U gatunków monoestralnych (psy, lisy) ruja występuje jeden albo dwa razy w roku w okresie godowym

Czym jest cykl płciowy znaczenie w Słownik biologia C .

Co znaczy Cukry Proste:
Słownik sacharydy cykl płciowy co znaczy.
Co znaczy Czwartorzęd:
Słownik ery i okresy geologiczne cykl płciowy krzyżówka.
Co znaczy Cukrzyca:
Słownik zaburzeniami gospodarki cukrowej w konsekwencji niedoboru insuliny wytwarzanej poprzez wysepki Langerhansa, obniżającej poziom glukozy. Podwyższony poziom glukozy w krwi skutkuje wydalanie dużej cykl płciowy co to jest.
Co znaczy Cewka Moczowa:
Słownik ssaków (Mammalia) przewód odprowadzający mocz z pęcherza moczowego na zewnątrz. Dzięki uchodzącym do niej nasieniowodom i dodatkowym gruczołom płciowym c.m. męska pełni rolę przewodu moczopłciowego cykl płciowy słownik.
Co znaczy Cykliczny AMP:
Słownik powstający z ATP pod działaniem enzymu cyklazy adenylowej. Wpływa na sporo mechanizmów metabolicznych komórki, pośredniczy w działaniu niektórych hormonów peptydowych docierających do błony cykl płciowy czym jest.
  • Dodano:
  • Autor: