płciowy cykl definicja
Co to jest cykl płciowy. Wyjaśnienie zachodzących w drogach rodnych samic ssaków (Mammalia), mający.

Czy przydatne?

Co to jest cykl płciowy

Co oznacza CYKL PŁCIOWY: zespół zjawisk zachodzących w drogach rodnych samic ssaków (Mammalia), mający na celu wytworzenie zdolnych do zapłodnienia komórek jajowych i powstanie optymalnych warunków do rozwoju zarodka. Wyróżniono dwa rodzaje c.p.: rujowy, występujący u większości ssaków, i miesiączkowy, charakterystyczny dla małp człekokształtnych i człowieka. C.p. rujowy dzieli się na fazę przedrujową, w momencie której pod wpływem hormonu FSH, wytwarzanego poprzez przedni płat przysadki mózgowej, następuje przyrost pęcherzyków Graafa, synteza i uwalnianie do krwi estrogenów ( hormony zwierzęce), rujową, w momencie której następuje jajeczkowanie (owulacja), wywoływane poprzez hormon luteinizujący ( hormony zwierzęce) i dochodzi do kopulacji, i porujową, a więc fazę aktywności ciałka żółtego wytwarzającego progesteron ( hormony zwierzęce), w momencie której następuje rozkwit błony śluzowej macicy. Etap międzyrujowa występuje pomiędzy kolejnymi okresami rui. W tym typie c.p. samce akceptowane są tylko w fazie rujowej. C.p. miesiączkowy charakteryzuje się akceptowaniem samców w momencie całego cyklu i występowaniem miesiączki (menstruacji). Powodem menstruacji jest uwstecznienie ciałka żółtego pod koniec cyklu, powodujące pomniejszenie ilości wytwarzanego poprzez nie progesteronu. Spadek poziomu progesteronu w krwi skutkuje złuszczanie się błony śluzowej macicy i krwawienie. Gatunki poliestralne (szczury, myszy, świnie) charakteryzują się ciągłym występowaniem rui. U gatunków monoestralnych (psy, lisy) ruja występuje jeden albo dwa razy w roku w okresie godowym

Czym jest cykl płciowy znaczenie w Słownik biologia C .

Co znaczy Czerwień Wzrokowa:
Słownik rodopsyna cykl płciowy.
Co znaczy Centriola:
Słownik będący homologiem ciałka podstawowego. Otoczka zewnętrzna zbudowana jest z dziewięciu grup tubul ułożonych w krąg. Każda ekipa zawiera trzy tubule (dwa - w rzęsce); trójki te dają układ promieni cykl płciowy.
Co znaczy Choroby Weneryczne:
Słownik choroby przenoszone drogą płciową. Należą do nich kiła, rzeżączka i odnotowany po raz pierwszy w 1980 na kontynencie amer. AIDS cykl płciowy.
Co znaczy Cecha Recesywna:
Słownik właściwość ustępująca, uwarunkowana poprzez allel recesywny, nie ujawniający się w obecności allelu dominującego. C.r. ujawnia się tylko u osobników homozygotycznych (aa - homozygota recesywna cykl płciowy.
Co znaczy Cebula:
Słownik roślinny, którego kluczową część stanowią przekształcone liście. Jest organem przetrwalnikowym i spichrzowym (magazynuje cukry) i służy do rozmnażania wegetatywnego (rośliny jednoliścienne - tulipany cykl płciowy.
  • Dodano:
  • Autor: