gastrulacja definicja
Co to jest gastrulacja. Wyjaśnienie zarodkowym zwierząt. U niższych bezkręgowców wskutek g.

Czy przydatne?

Co to jest gastrulacja

Co oznacza GASTRULACJA: stadium w rozwoju zarodkowym zwierząt. U niższych bezkręgowców wskutek g. powstają dwie warstwy zarodkowe (ekto- i endoderma). U większości zwierząt, poczynając od pierścienic, g. jest procesem powstawania mezodermy (trzeciego listka zarodkowego) wskutek czynnego przemieszczania się komórek. G. poprzez wpuklenie (inwaginację) bazuje na wpuklaniu się do wnętrza blastuli sporych, bogatych w żółtko blastomerów (makromerów, makroblastomerów). (Ryc. 20) G. poprzez epibolię bazuje na obrastaniu makromerów poprzez mikromery (mniejsze blastomery, mikroblastomery). G. poprzez rozblaszkowanie (delaminację) bazuje na rozwarstwieniu ściany blastuli wskutek jednoczesnego podziału wszystkich komórek. U niższych bezkręgowców mezoderma powstaje z dwóch grup komórek położonych na bokach zarodka w rejonie pragęby, które dzieląc się, wrastają pomiędzy ekto- i endodermę. U wyższych bezkręgowców i kręgowców mezoderma powstaje wskutek wpuklenia się ściany blastuli, tworząc parzyste uchyłki prajelita (worki celomatyczne), które odrywają się od jego ścian, a następnie wsuwają pomiędzy ekto- i endodermę. W końcowym okresie g. powstaje wtórna jama ciała celoma. Zobacz także: schizocelia

Czym jest gastrulacja znaczenie w Słownik biologia G .

Co znaczy Gutacja:
Słownik poprzez rośliny wody w formie płynnej dzięki szczególnych organów ( hydatod) występujących na liściach. G. zachodzi w warunkach wysokiej wilgotności powietrza albo w środowisku wodnym, gdy parowanie gastrulacja co znaczy.
Co znaczy Gastrula:
Słownik rozwoju zarodkowym zwierząt, następujące po blastuli; 2) zbudowana z ektodermy (warstwa zewnętrzna) i endodermy (warstwa wewnętrzna) jama ciała niższych bezkręgowców - dwuwarstwowców (Mesozoa). G gastrulacja krzyżówka.
Co znaczy Glikokaliks:
Słownik błona komórkowa gastrulacja co to jest.
Co znaczy Gruczoły Trawienne:
Słownik gruczoły wydzielające 1) u zwierząt - enzymy odpowiadające za rozkład białek, cukrów, tłuszczów (wątroba, trzustka); 2) u roślin owadożernych - enzymy proteolityczne rozkładające związki białkowe gastrulacja słownik.
Co znaczy Gniazdowniki:
Słownik młode wymagają długiego pobytu w gnieździe pod opieką rodziców, gdyż wykluwają się ślepe i nieopierzone. Do g. między innymi należą ptaki drapieżne, wróblowate, gołębiowate, dzięciołowate i sowy gastrulacja czym jest.
  • Dodano:
  • Autor: