gatunek definicja
Co to jest gatunek. Wyjaśnienie jednostka służąca w taksonomii, definiowana jako ekipa naturalnych.

Czy przydatne?

Co to jest gatunek

Co oznacza GATUNEK: podstawowa jednostka służąca w taksonomii, definiowana jako ekipa naturalnych populacji, których osobniki mogą się swobodnie krzyżować (posiadają wspólną pulę genową) i są izolowane rozrodczo od innych takich grup. Osobniki różnych g. mogą się niekiedy krzyżować (rezultatem krzyżówki konia z osłem jest muł), lecz potomstwo takich międzygatunkowych krzyżówek jest zazwyczaj bezpłodne. G. może być jednolity (bez wykształconych podgatunków, odmian i ras (g. monotypowy) albo tworzyć podgatunki, odmiany i rasy (g. politypowe). Osobniki z poszczególnych odmian i ras mogą się swobodnie krzyżować. Przed ogłoszeniem teorii ewolucji g. uważano za niezmienne (g. statyczny), zaliczając do danego g. tylko osobniki o cechach zgodnych z ustalonym wzorcem (typologia). Po przyjęciu teorii ewolucji g. zaczęto uważać za faza w trwającej nieprzerwanie ewolucji (g. dynamiczny), a mechanizm powstawania gatunków nazwano specjacją. G. występujące na tym samym obszarze noszą nazwę sympatrycznych, a te, których zasięgi się nie pokrywają - allopatrycznych. Zobacz także: introgresja

Czym jest gatunek znaczenie w Słownik biologia G .

Co znaczy Gruczoły Wonne:
Słownik występujące w skórze ssaków i niektórych gadów (żółwi, węży i krokodyli), wydzielające substancje o intensywnym zapachu, umożliwiające odszukanie partnerów w okresie rozrodu i rozpoznawanie osobników gatunek.
Co znaczy Gnida:
Słownik kolokwialna nazwa jaja wszy złożonego na włosach gatunek.
Co znaczy Galaktoza:
Słownik cukier prosty, kluczowy składnik dwucukru laktozy występującego w mleku wszystkich ssaków (Mammalia gatunek.
Co znaczy Gniotowe:
Słownik rozwiniętych roślin nagozalążkowych. Cechami zbliżającymi g. do okrytozalążkowych są: siatkowate unerwienie liści, owadopylność, silnie zredukowany gametofit, brak rodni, występowanie w drewnie gatunek.
Co znaczy Gruczoły Holokrynowe:
Słownik gruczoły gatunek.
  • Dodano:
  • Autor: