gatunek definicja
Co to jest gatunek. Wyjaśnienie jednostka służąca w taksonomii, definiowana jako ekipa naturalnych.

Czy przydatne?

Co to jest gatunek

Co oznacza GATUNEK: podstawowa jednostka służąca w taksonomii, definiowana jako ekipa naturalnych populacji, których osobniki mogą się swobodnie krzyżować (posiadają wspólną pulę genową) i są izolowane rozrodczo od innych takich grup. Osobniki różnych g. mogą się niekiedy krzyżować (rezultatem krzyżówki konia z osłem jest muł), lecz potomstwo takich międzygatunkowych krzyżówek jest zazwyczaj bezpłodne. G. może być jednolity (bez wykształconych podgatunków, odmian i ras (g. monotypowy) albo tworzyć podgatunki, odmiany i rasy (g. politypowe). Osobniki z poszczególnych odmian i ras mogą się swobodnie krzyżować. Przed ogłoszeniem teorii ewolucji g. uważano za niezmienne (g. statyczny), zaliczając do danego g. tylko osobniki o cechach zgodnych z ustalonym wzorcem (typologia). Po przyjęciu teorii ewolucji g. zaczęto uważać za faza w trwającej nieprzerwanie ewolucji (g. dynamiczny), a mechanizm powstawania gatunków nazwano specjacją. G. występujące na tym samym obszarze noszą nazwę sympatrycznych, a te, których zasięgi się nie pokrywają - allopatrycznych. Zobacz także: introgresja

Czym jest gatunek znaczenie w Słownik biologia G .

Co znaczy Grupa Prostetyczna:
Słownik enzymy gatunek.
Co znaczy Gnicie:
Słownik martwej materii organicznej (raczej białek) do prostych związków przyswajalnych poprzez rośliny. G. dzieje się pod wpływem bakterii (laseczek gnilnych, laseczek siennych) i ma fundamentalne znaczenie gatunek.
Co znaczy Gruczoły Dokrewne:
Słownik gruczoły gatunek.
Co znaczy Ganoidy Kostne, Przejściowce, Pełnokostne:
Słownik kostnopromienistych. Ciało g.k. pokryte jest łuskami ganoidalnymi albo elastycznymi; funkcję płuc pełni narząd powietrzny o budowie gąbczastej; trzony kręgów wypierają strunę grzbietową, aż do jej gatunek.
Co znaczy Główka:
Słownik kwiatostany gatunek.
  • Dodano:
  • Autor: