geobionty definicja
Co to jest geobionty. Wyjaśnienie żyjących w glebie. Do g. należą bakterie, sinice, glony (okrzemki.

Czy przydatne?

Co to jest geobionty

Co oznacza GEOBIONTY: zespół organizmów żyjących w glebie. Do g. należą bakterie, sinice, glony (okrzemki i zielenice), grzyby, pierwotniaki, nicienie, skąposzczety (dżdżownice), wije, skorupiaki (stonogi), owady (skoczogonki, chrząszcze, termity i wybrane muchówki) i mięczaki (ślimaki) i ssaki (krety, ryjówki, myszy). G. stanowią znaczący proc. masy gleby, na przykład masa grzybów i pierwotniaków na powierzchni 1 ha może osiągać 3 t. Rozkładając martwą materię organiczną do dwutlenku węgla (CO2) i soli mineralnych, przyczyniają się do mineralizacji gleby i wytworzenia próchnicy (humusu). Mechanizmy metaboliczne g. są jednym z głównych źródeł CO2 w atmosferze

Czym jest geobionty znaczenie w Słownik biologia G .

Co znaczy Gutacja:
Słownik poprzez rośliny wody w formie płynnej dzięki szczególnych organów ( hydatod) występujących na liściach. G. zachodzi w warunkach wysokiej wilgotności powietrza albo w środowisku wodnym, gdy parowanie geobionty.
Co znaczy Gruczoły Łojowe:
Słownik gruczoły skórne występujące u ssaków (Mammalia), wydzielające łój, wytwór obumierania i rozkładu komórek gruczołowych. Przewody wyprowadzające g.ł. uchodzą do mieszków włosów albo bezpośrednio na geobionty.
Co znaczy Grasica:
Słownik parzysty gruczoł dokrewny występujący u osobników młodocianych, produkujący ciała odpornościowe. Zanika w okresie dojrzewania geobionty.
Co znaczy Glikogen:
Słownik nierozpuszczalny w wodzie, zbudowany z cząsteczek glukozy, kluczowy materiał zapasowy zwierząt, magazynowany w wątrobie i mięśniach. W momencie zwiększonego zapotrzebowania energetycznego organizmu geobionty.
Co znaczy Glikokaliks:
Słownik błona komórkowa geobionty.
  • Dodano:
  • Autor: