głowonogi definicja
Co to jest głowonogi. Wyjaśnienie mięczaków (Mollusca) charakteryzująca się dobrze rozwiniętym.

Czy przydatne?

Co to jest głowonogi

Co oznacza GŁOWONOGI: gromada morskich mięczaków (Mollusca) charakteryzująca się dobrze rozwiniętym mózgiem otoczonym szkieletem chrzęstnym, obecnością ramion otaczających wyodrębnioną głowę i oczu, najlepiej wykształconych spośród wszystkich bezkręgowców. Charakterystyczna dla mięczaków noga przekształciła się w lejek, poprzez który jest wyrzucana woda z jamy płaszczowej. Zwierzę porusza się na zasadzie odrzutu, w kierunku przeciwnym do wyrzucanej wody. Ciało g. jest osłonięte płaszczem (fałdem ściany ciała), otaczającym worek trzewiowy. Pomiędzy workiem trzewiowym a płaszczem występuje jama płaszczowa, gdzie znajdują się skrzela (2-4 pary). G. mają prawie zamknięty układ krwionośny. Prymitywne gatunki (łodzik) mają muszlę podzieloną na komory, u wyżej rozwiniętych g. jest ona zredukowana do blaszki niewielkich rozmiarów, znajdującej się wewnątrz płaszcza. Rozpiętość ramion największych g. (kałamarnic olbrzymich) osiąga 18 m. Żyją one na dnie oceanów i stanowią kluczowe pożywienie uzębionych waleni (kaszalotów). Kalmary (Teuthoidea) i ośmiornice (Octobranchia) są używane do celów spożywczych. Do g. należą także wymarłe amonity

Czym jest głowonogi znaczenie w Słownik biologia G .

Co znaczy Gruczoły Egzokrynowe:
Słownik gruczoły głowonogi.
Co znaczy Gen Letalny:
Słownik którego ujawnienie się skutkuje śmierć osobnika. Allele g.l. są zazwyczaj recesywne, dlatego g.l. ujawniają własne działanie w pierwszej kolejności u organizmów homozygotycznych (aa). Gen, który głowonogi.
Co znaczy Glicerydy:
Słownik tłuszcze głowonogi.
Co znaczy Gerontologia:
Słownik edukacja zajmująca się badaniem mechanizmów starzenia się organizmów, w szczególności ludzi głowonogi.
Co znaczy Gatunki Siostrzane:
Słownik spokrewnione, zazwyczaj bardzo podobne, lecz możliwe do odróżnienia na podstawie cech morfologicznych. G.s. mogą zamieszkiwać te same obszary (g. sympatryczne) przeważnie jednak zajmują w środowisku głowonogi.
  • Dodano:
  • Autor: