gruczoły definicja
Co to jest gruczoły. Wyjaśnienie wielokomórkowe narządy wydzielające substancje zw. sekretami albo.

Czy przydatne?

Co to jest gruczoły

Co oznacza GRUCZOŁY: jedno- albo wielokomórkowe narządy wydzielające substancje zw. sekretami albo wydzielinami. Z racji na sposób wydzielania g. dzieli się na egzokrynowe i endokrynowe. G. egzokrynowe (wydzielania zewnętrznego) to jedno- albo wielokomórkowe gruczoły wydzielające własne produkty na powierzchnię ciała (potowe i łojowe) albo na powierzchnię nabłonka wyściełającego światło narządów wewnętrznych (jelita i j. ustnej). W zależności od kształtu odcinków wydzielniczych dzieli się je na pęcherzykowe, cewkowe i cewkowo-pęcherzykowe. W zależności od liczby odcinków wydzielniczych wyróżniono g. pojedyncze, rozgałęzione i złożone. (Ryc. 22) G. endokrynowe (wydzielania wewnętrznego, gruczoły dokrewne) wydzielają produkty ( hormony zwierzęce) do osocza krwi. Są zazwyczaj pozbawione przewodów wyprowadzających, mają zazwyczaj niewielkie wymiary, tylko nieliczne tworzą dobrze wykształcone narządy. Przewarzająca część g. endokrynowych jest zbudowana z zespołów nielicznych komórek znajdujących się w tkankach innych narządów. Z racji na zachowanie się komórek w procesie wydzielania g. zostały podzielone na holokrynowe, apokrynowe i merokrynowe. G. holokrynowe kompletnie wypełniają się wydzieliną, następnie rozpadają się i zostają usunięte na zewnątrz wspólnie z wydzielaną substancją ( gruczoły łojowe). G. apokrynowe, do których należą gruczoły mleczne, usuwają wydzielinę wraz ze szczytowymi częściami komórek gruczołowych. Po odtworzeniu uszkodzonych części gruczoły wznawiają wydzielanie. G. merokrynowe wytwarzają i wydzielają substancje bez uszkadzania własnych komórek i mogą pracować nieprzerwanie. G. merokrynowymi są wszystkie gruczoły dokrewne

Czym jest gruczoły znaczenie w Słownik biologia G .

Co znaczy Geotaksje:
Słownik taksje gruczoły.
Co znaczy Gastrulacja:
Słownik zarodkowym zwierząt. U niższych bezkręgowców wskutek g. powstają dwie warstwy zarodkowe (ekto- i endoderma). U większości zwierząt, poczynając od pierścienic, g. jest procesem powstawania mezodermy gruczoły.
Co znaczy Graptolity:
Słownik organizmy morskie, które żyły w okresie od kambru do karbonu ( ery i okresy geologiczne). Tworzyły osiadłe albo planktoniczne kolonie o zróżnicowanych, zazwyczaj drzewkowatych, kształtach. Ich gruczoły.
Co znaczy Gen Strukturalny:
Słownik operon gruczoły.
Co znaczy Geny Wielokrotne:
Słownik geny kumulatywne gruczoły.
  • Dodano:
  • Autor: