gruczoły definicja
Co to jest gruczoły. Wyjaśnienie wielokomórkowe narządy wydzielające substancje zw. sekretami albo.

Czy przydatne?

Co to jest gruczoły

Co oznacza GRUCZOŁY: jedno- albo wielokomórkowe narządy wydzielające substancje zw. sekretami albo wydzielinami. Z racji na sposób wydzielania g. dzieli się na egzokrynowe i endokrynowe. G. egzokrynowe (wydzielania zewnętrznego) to jedno- albo wielokomórkowe gruczoły wydzielające własne produkty na powierzchnię ciała (potowe i łojowe) albo na powierzchnię nabłonka wyściełającego światło narządów wewnętrznych (jelita i j. ustnej). W zależności od kształtu odcinków wydzielniczych dzieli się je na pęcherzykowe, cewkowe i cewkowo-pęcherzykowe. W zależności od liczby odcinków wydzielniczych wyróżniono g. pojedyncze, rozgałęzione i złożone. (Ryc. 22) G. endokrynowe (wydzielania wewnętrznego, gruczoły dokrewne) wydzielają produkty ( hormony zwierzęce) do osocza krwi. Są zazwyczaj pozbawione przewodów wyprowadzających, mają zazwyczaj niewielkie wymiary, tylko nieliczne tworzą dobrze wykształcone narządy. Przewarzająca część g. endokrynowych jest zbudowana z zespołów nielicznych komórek znajdujących się w tkankach innych narządów. Z racji na zachowanie się komórek w procesie wydzielania g. zostały podzielone na holokrynowe, apokrynowe i merokrynowe. G. holokrynowe kompletnie wypełniają się wydzieliną, następnie rozpadają się i zostają usunięte na zewnątrz wspólnie z wydzielaną substancją ( gruczoły łojowe). G. apokrynowe, do których należą gruczoły mleczne, usuwają wydzielinę wraz ze szczytowymi częściami komórek gruczołowych. Po odtworzeniu uszkodzonych części gruczoły wznawiają wydzielanie. G. merokrynowe wytwarzają i wydzielają substancje bez uszkadzania własnych komórek i mogą pracować nieprzerwanie. G. merokrynowymi są wszystkie gruczoły dokrewne

Czym jest gruczoły znaczenie w Słownik biologia G .

Co znaczy Ganoidy Chrzęstne, Kostołuskie:
Słownik kostnopromienistych (Actinopterygii), do których należą jesiotrokształtne (Accipenseriformes). Na głowie g.ch. znajduje się dziób (rostrum), pod którym położony jest otwór gębowy. Płetwa ogonowa gruczoły.
Co znaczy Garnitur Chromosomów:
Słownik podstawowa liczba chromosomów zawierająca się w gamecie organizmu rodzicielskiego (genom). Komórka haploidalna posiada jeden zespół chromosomów (n), a diploidalna dwa (2n gruczoły.
Co znaczy Gniazdowniki:
Słownik młode wymagają długiego pobytu w gnieździe pod opieką rodziców, gdyż wykluwają się ślepe i nieopierzone. Do g. między innymi należą ptaki drapieżne, wróblowate, gołębiowate, dzięciołowate i sowy gruczoły.
Co znaczy Gruczoły Gazowe:
Słownik gruczoły produkujące i gromadzące gazy wykorzystywane zwierzętom do unoszenia się w toni wodnej. Występują między innymi w ściankach pęcherza pławnego ryb (Pisces gruczoły.
Co znaczy Gruczoł Kuprowy:
Słownik występujący u ptaków (Aves). Umiejscowiony w skórze, u nasady sterówek. Wydzielina g.k., rozprowadzana dziobem po piórach, natłuszcza i zabezpiecza pióra przed zmoczeniem. Zawarta w wydzielinie gruczoły.
  • Dodano:
  • Autor: