gruczoły definicja
Co to jest gruczoły. Wyjaśnienie wielokomórkowe narządy wydzielające substancje zw. sekretami albo.

Czy przydatne?

Co to jest gruczoły

Co oznacza GRUCZOŁY: jedno- albo wielokomórkowe narządy wydzielające substancje zw. sekretami albo wydzielinami. Z racji na sposób wydzielania g. dzieli się na egzokrynowe i endokrynowe. G. egzokrynowe (wydzielania zewnętrznego) to jedno- albo wielokomórkowe gruczoły wydzielające własne produkty na powierzchnię ciała (potowe i łojowe) albo na powierzchnię nabłonka wyściełającego światło narządów wewnętrznych (jelita i j. ustnej). W zależności od kształtu odcinków wydzielniczych dzieli się je na pęcherzykowe, cewkowe i cewkowo-pęcherzykowe. W zależności od liczby odcinków wydzielniczych wyróżniono g. pojedyncze, rozgałęzione i złożone. (Ryc. 22) G. endokrynowe (wydzielania wewnętrznego, gruczoły dokrewne) wydzielają produkty ( hormony zwierzęce) do osocza krwi. Są zazwyczaj pozbawione przewodów wyprowadzających, mają zazwyczaj niewielkie wymiary, tylko nieliczne tworzą dobrze wykształcone narządy. Przewarzająca część g. endokrynowych jest zbudowana z zespołów nielicznych komórek znajdujących się w tkankach innych narządów. Z racji na zachowanie się komórek w procesie wydzielania g. zostały podzielone na holokrynowe, apokrynowe i merokrynowe. G. holokrynowe kompletnie wypełniają się wydzieliną, następnie rozpadają się i zostają usunięte na zewnątrz wspólnie z wydzielaną substancją ( gruczoły łojowe). G. apokrynowe, do których należą gruczoły mleczne, usuwają wydzielinę wraz ze szczytowymi częściami komórek gruczołowych. Po odtworzeniu uszkodzonych części gruczoły wznawiają wydzielanie. G. merokrynowe wytwarzają i wydzielają substancje bez uszkadzania własnych komórek i mogą pracować nieprzerwanie. G. merokrynowymi są wszystkie gruczoły dokrewne

Czym jest gruczoły znaczenie w Słownik biologia G .

Co znaczy Gruczoły Morrena:
Słownik gruczoły wapienne gruczoły co znaczy.
Co znaczy Genetyka:
Słownik dziedziczności i zmienności organizmów. G. populacyjna (zw. także ilościową) zajmuje się badaniem systemów powstawania i utrzymywania się zmienności genetycznej w populacjach pod wpływem mutacji gruczoły krzyżówka.
Co znaczy Gruczoły Mleczne:
Słownik dla ssaków (Mammalia) gruczoły wydzielające mleko. Powstały najprawdopodobniej wskutek przekształcenia gruczołów potowych. G.m. są zbudowane z pęcherzyków gruczołowych, z których wychodzą przewody gruczoły co to jest.
Co znaczy Glicerydy:
Słownik tłuszcze gruczoły słownik.
Co znaczy Glicerol:
Słownik alkohol zawierający trzy ekipy wodorotlenowe i trzy atomy węgla. G. wspólnie z kwasami tłuszczowymi jest kluczowym składnikiem tłuszczów właściwych. Zobacz także: lipidy gruczoły czym jest.
  • Dodano:
  • Autor: