jajniki definicja
Co to jest jajniki. Wyjaśnienie rozrodcze występujące w formie parzystej albo nieparzystej u.

Czy przydatne?

Co to jest jajniki

Co oznacza JAJNIKI: kobiece gruczoły rozrodcze występujące w formie parzystej albo nieparzystej u zwierząt tkankowych i produkujące komórki jajowe. U polipów stułbiopławów (Hydrozoa) j. pojawiają się okresowo jako uwypuklenia ektodermy, w trakcie rozrodu płciowego. U meduz gonady kobiece, w formie zgrupowań komórek płciowych pochodzenia ektodermalnego (stułbiopławy) albo endodermalnego (krążkopławy), zlokalizowane są najczęściej pod kanałami promienistymi (stułbiopławy) albo na kanałach promienistych (krążkopławy) układu pokarmowo-naczyniowego, odpowiednio pomiędzy ektodermą i mezogleą albo pomiędzy endodermą i mezogleą. U koralowców (Anthozoa) gonady kobiece są pochodzenia endodermalnego i tworzą się w przegrodach, pomiędzy endodermą i mezogleą. U przedstawicieli pozostałych grup zwierzęcych, począwszy od płazińców (Plathelminthes), j. są pochodzenia mezodermalnego. W zależności od metody dostarczania składników odżywczych rozwijającym się oocytom wyróżnia się kilka typów j. J. typu alimentarnego zawierają, prócz oocytów, komórki odżywcze, zw. trofocytami, zaopatrujące jaja w składniki konieczne do budowy żółtka. J. takie występują na przykład u płazińców, owadów i niektórych innych stawonogów (j. meroistyczny) i u ślimaków. J. typu solitarnego, nie zawierające trofocytów, charakterystyczne są dla stułbiopławów, koralowców i niektórych stawonogów (j. panoistyczny). W tych j. substancje odżywcze dostarczane są bezpośrednio ze ściany j. U kręgowców j. spełniają dodatkowo rolę gruczołów odpowiedzialnych za produkcję kobiecych hormonów płciowych - estrogenów ( hormony zwierzęce). U ssaków zewnętrzną warstwę j. stanowi warstwa miąższowa (korowa), która przykrywa położoną wewnątrz warstwę rdzenną. W warstwie miąższowej znajdują się młodociane komórki jajowe w formie oocytów ( oogeneza). Oocyt otoczony warstwą komórek nabłonkowych określany jest mianem pęcherzyka folikularnego (jajnikowego) pierwotnego. Pęcherzyk pierwotny, po przejściu poprzez stadium pęcherzyka folikularnego (jajnikowego) wtórnego, osiąga kształt i rozmiar dojrzałego pęcherzyka jajnikowego, zw. pęcherzykiem Graafa. Przekształcenia pęcherzyka pierwotnego w pęcherzyk Graafa zachodzą po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Mechanizm pękania pęcherzyka Graafa dzieje się u zwierząt w momencie rui. Pęknięty pęcherzyk przekształca się w ciałko żółte

Czym jest jajniki znaczenie w Słownik biologia J .

Co znaczy Jama Chłonąco-Trawiąca:
Słownik jamochłony jajniki.
Co znaczy Jaszczurki:
Słownik do gromady gadów (Reptilia) i rzędu łuskonośnych (Squamata). Prymitywne j. reprezentowane są poprzez formy czteronożne, od których wywodzą się formy beznogie. Ciało j. zakończone jest różnie jajniki.
Co znaczy Jaryzacja:
Słownik zachodzących w roślinach pod działaniem niskiej temperatury, wpływających na tempo rozwoju i kwitnienie roślin; warunkuje kwitnienie i wytworzenie nasion u niemal wszystkich gatunków roślin jajniki.
Co znaczy Jama Gębowa:
Słownik przewodu pokarmowego, zaczynająca się otworem gębowym i przechodząca w gardziel albo przełyk. J.g. tworzy rozszerzenie, w którego obrębie mogą występować narządy wykorzystywane do rozdrabniania i jajniki.
Co znaczy Jajo:
Słownik komórka jajowa jajniki.
  • Dodano:
  • Autor: