jelito definicja
Co to jest jelito. Wyjaśnienie pokarmowego odpowiedzialny za trawienie i wchłanianie pokarmu.

Czy przydatne?

Co to jest jelito

Co oznacza JELITO: odcinek przewodu pokarmowego odpowiedzialny za trawienie i wchłanianie pokarmu; obejmuje j. przednie, środkowe i tylne i podlega podziałowi na kilka dalszych odcinków, których zróżnicowanie uzależnione jest od pozycji systematycznej określonej ekipy zwierząt. U kręgowców przykładem j. środkowego jest j. cienkie, rozciągające się między odźwiernikiem żołądka a j. grubym. Do początkowego odcinka j. cienkiego uchodzą przewody wyprowadzające wątroby i trzustki. Dostająca się do j. kwaśna treść pokarmowa z żołądka wymienia swój odczyn na bez zaangażowania albo lekko zasadowy dzięki działaniu silnie alkalicznego soku trzustkowego. J. cienkie ssaków dzieli się na dwunastnicę, j. czcze i j. kręte, różniące się budową ściany i wyścielone błoną śluzową, która pokryta jest kosmkami jelitowymi. Kosmki j. czczego są najsilniej rozwinięte, tu także następuje w najwyższym stopniu intensywne wchłanianie pokarmu. Na granicy j. cienkiego i grubego (u niektórych ryb, płazów, gadów i ptaków) albo w początkowej części j. grubego (u ssaków) występuje j. ślepe. U ptaków i ssaków może zawierać bogatą mikroflorę uczestniczącą w rozkładzie błonnika zawartego w pokarmie; u ssaków j. ślepe (kątnica) może być zakończone wyrostkiem robaczkowym. J. grube, in. okrężnica, jest występującym u kręgowców przykładem j. tylnego zwierząt bezkręgowych. U ssaków obejmuje okrężnicę wstępującą, poprzeczną, zstępującą i esowatą; nie posiada kosmków jelitowych. W j. grubym dzieje się mechanizm wchłaniania wody i formowania kału. J. zakończone jest odbytem. U niektórych kręgowców bezpośrednio przed odbytem uchodzą do j. przewody wyprowadzające narządów wydalniczych i rozrodczych. Zobacz także: stek

Czym jest jelito znaczenie w Słownik biologia J .

Co znaczy Jodopsyna:
Słownik barwnik wzrokowy występujący w czopkach siatkówki oka; ulega rozkładowi w obecności promieni świetlnych. J. jest syntetyzowana (odbudowywana) przy bardzo słabym natężeniu światła albo przy jelito.
Co znaczy Jelitodyszne:
Słownik bezkręgowych, zaliczana do typu przedstrunowców (Protochordata). Ciało j. pokryte jest jednowarstwowym nabłonkiem, ma kształt robakowaty i złożone jest z ryjka, kołnierza i tułowia. Cechami budowy j jelito.
Co znaczy Jama Chłonąco-Trawiąca:
Słownik jamochłony jelito.
Co znaczy Jacob François:
Słownik franc. genetyk. Laureat Nagrody Nobla (w 1965, razem z J. Monodem i A.M. Lwoffem) za odkrycie informacyjnego RNA ( kwas rybonukleinowy) i wyjaśnienie systemu regulacji genów jelito.
Co znaczy Jarowanie:
Słownik jaryzacja jelito.
  • Dodano:
  • Autor: