jeżowce definicja
Co to jest jeżowce. Wyjaśnienie szkarłupni (Echinodermata). J. zamieszkują strefy denne w morzach o.

Czy przydatne?

Co to jest jeżowce

Co oznacza JEŻOWCE: gromada należąca do szkarłupni (Echinodermata). J. zamieszkują strefy denne w morzach o wysokim zasoleniu. Ciało kształtu kulistego, pokryte licznymi kolcami wapiennymi. Na spodniej stronie ciała występuje biegun oralny z otworem gębowym. Na grzbietowej stronie ciała - biegun aboralny z otworem odbytowym. Między obydwoma biegunami przebiega pięć pasm ambulakralnych tworzących układ ambulakralny narządów ruchu. U większości przedstawicieli wyróżniona symetria promienista (j. regularne), nieliczne charakteryzują się dwuboczną symetrią ciała (j. nieregularne). Zwierzęta wolno żyjące. Rozdzielnopłciowe. Zapłodnienie i postęp jaj zachodzi w wodzie. Szkieletowe przedmioty pancerza j. (kolce, pedicellariae) mogą być wyposażone w gruczoły jadowe pełniące funkcje obronne. Do przedstawicieli j. należą między innymi występujące w O. Atlantyckim i M. Śródziemnym Echinocardium cordatum i Sphaerechinus granularis

Czym jest jeżowce znaczenie w Słownik biologia J .

Co znaczy Jama Szpikowa:
Słownik przestrzeń wypełniona szpikiem kostnym, występująca w kręgach, mostku, żebrach, trzonach kości długich i niektórych kościach czaszki jeżowce co to jest.
Co znaczy Jaja Telolecytalne:
Słownik komórka jajowa jeżowce definicja.
Co znaczy Jednostka Motoryczna:
Słownik jednostka ruchowa jeżowce co znaczy.
Co znaczy Jądro Komórkowe:
Słownik charakterystyczna dla komórek eukariontów. Stanowi ośrodek zarządzający procesami zachodzącymi w komórce. Od cytoplazmy oddzielona jest błoną jądrową. W obrębie j.k. zlokalizowane jest jąderko. W jeżowce słownik.
Co znaczy Jądra:
Słownik rozrodcze odpowiedzialne za wytwarzanie plemników. Występują u zwierząt tkankowych. U jamochłonów (Coelenterata) nie mają własnych dróg wyprowadzających, u pozostałych zwierząt od j. odchodzą jeżowce znaczenie.
  • Dodano:
  • Autor: