jeżowce definicja
Co to jest jeżowce. Wyjaśnienie szkarłupni (Echinodermata). J. zamieszkują strefy denne w morzach o.

Czy przydatne?

Co to jest jeżowce

Co oznacza JEŻOWCE: gromada należąca do szkarłupni (Echinodermata). J. zamieszkują strefy denne w morzach o wysokim zasoleniu. Ciało kształtu kulistego, pokryte licznymi kolcami wapiennymi. Na spodniej stronie ciała występuje biegun oralny z otworem gębowym. Na grzbietowej stronie ciała - biegun aboralny z otworem odbytowym. Między obydwoma biegunami przebiega pięć pasm ambulakralnych tworzących układ ambulakralny narządów ruchu. U większości przedstawicieli wyróżniona symetria promienista (j. regularne), nieliczne charakteryzują się dwuboczną symetrią ciała (j. nieregularne). Zwierzęta wolno żyjące. Rozdzielnopłciowe. Zapłodnienie i postęp jaj zachodzi w wodzie. Szkieletowe przedmioty pancerza j. (kolce, pedicellariae) mogą być wyposażone w gruczoły jadowe pełniące funkcje obronne. Do przedstawicieli j. należą między innymi występujące w O. Atlantyckim i M. Śródziemnym Echinocardium cordatum i Sphaerechinus granularis

Czym jest jeżowce znaczenie w Słownik biologia J .

Co znaczy Jednopienność:
Słownik rozdzielnopłciowości obserwowany u roślin; charakteryzuje się występowaniem na tym samym osobniku kwiatów kobiecych (owocolistkowych) i męskich (pręcikowych). Do roślin jednopiennych należą między jeżowce.
Co znaczy Jajniki:
Słownik rozrodcze występujące w formie parzystej albo nieparzystej u zwierząt tkankowych i produkujące komórki jajowe. U polipów stułbiopławów (Hydrozoa) j. pojawiają się okresowo jako uwypuklenia ektodermy jeżowce.
Co znaczy Jady Bakteryjne:
Słownik toksyny jeżowce.
Co znaczy Jama Gastralna:
Słownik jamochłony jeżowce.
Co znaczy Jama Gębowa:
Słownik przewodu pokarmowego, zaczynająca się otworem gębowym i przechodząca w gardziel albo przełyk. J.g. tworzy rozszerzenie, w którego obrębie mogą występować narządy wykorzystywane do rozdrabniania i jeżowce.
  • Dodano:
  • Autor: