korzeń definicja
Co to jest korzeń. Wyjaśnienie najczęściej podziemny, dzięki któremu roślina przytwierdza się do.

Czy przydatne?

Co to jest korzeń

Co oznacza KORZEŃ: organ roślinny, najczęściej podziemny, dzięki któremu roślina przytwierdza się do podłoża i pobiera sole mineralne i wodę. Na szczycie k. znajduje się merystem wierzchołkowy ( merystemy) okryty czapeczką korzeniową i stanowiący strefę wzrostu korzenia. Za strefą wzrostu występuje strefa włośnikowa okryta skórką, pod którą znajduje się warstwa kory pierwotnej, odgraniczona od walca osiowego śródskórnią. Poza strefą włośnikową skórka przechodzi w podskórnię. W korzeniach wykazujących wzrost wtórny występują wtórne merystemy: kambium ( miazga) i fellogen; w procesie ich tworzenia ważną rolę odgrywa zewnętrzna partia walca osiowego, tak zwany okolnica (perycykl). W okolnicy, poza strefą wzrostu korzenia, tworzą się zawiązki korzeni bocznych. Budowa wtórna korzenia przypomina budowę łodygi. Zespół wszystkich korzeni danej rośliny tworzy mechanizm korzeniowy. mechanizm korzeniowy palowy, składający się z jednego korzenia głównego i wielu korzeni bocznych, jest powszechny u roślin nagozalążkowych i dwuliściennych. mechanizm korzeniowy wiązkowy złożona jest z wiązki korzeni o zbliżonej grubości, wyrastających u podstawy pędu i jest charakterystyczny dla jednoliściennych (Monocotyledones). (Ryc. 34) Zobacz także: włośniki, wzrost wtórny korzenia na grubość

Czym jest korzeń znaczenie w Słownik biologia K .

Co znaczy Koleoryza:
Słownik pochewka otaczająca zawiązek korzenia w zarodkach traw. W początkowej fazie kiełkowania rośnie wspólnie z zarodkiem korzeń.
Co znaczy Kortykosteron:
Słownik hormony zwierzęce korzeń.
Co znaczy Kwasy Tłuszczowe:
Słownik wzorze ogólnym CH3(CH2)nCOOH. Odznaczają się wzrastającą (wspólnie z wydłużaniem się łańcucha węglowego) nierozpuszczalnością w wodzie. Stanowią kluczowy, w okolicy glicerolu, obiekt budulcowy korzeń.
Co znaczy Karaluchy:
Słownik karaczany korzeń.
Co znaczy Kłębuszek Naczyniowy:
Słownik kłębuszek nerkowy korzeń.
  • Dodano:
  • Autor: