krtań definicja
Co to jest krtań. Wyjaśnienie układu oddechowego kręgowców. U ryb dwudysznych k. wykształcona jest.

Czy przydatne?

Co to jest krtań

Co oznacza KRTAŃ: narząd zaliczany do układu oddechowego kręgowców. U ryb dwudysznych k. wykształcona jest w formie otworu znajdującego się na brzusznej stronie przełyku i otoczonego mięśniami gładkimi. Nie zawiera przedmiotów chrzęstnych i kostnych. Mięśnie otwierają albo zamykają otwór, dozując tym samym powietrze przedostające się do płuc. U kręgowców lądowych (płazy, gady, ptaki, ssaki) k. zawiera przedmioty chrzęstne - otoczona jest między innymi chrząstkami nalewkowatymi i pełni rolę narządu głosu. U płazów tworzy tak zwany tchawico-krtań, połączoną z gardzielą za pośrednictwem szpary głosowej. Szpara głosowa otwiera się na krótko w trakcie oddychania płucnego i przy wydawaniu głosu. Właściwa k. ptaków nazywana jest k. górną i nie uczestniczy w produkcji dźwięków. Za wydawanie głosu odpowiedzialna jest k. dolna występująca w miejscu rozgałęzienia tchawicy. Między pierścieniami tworzącymi szkielet k. dolnej rozpięta jest błona, której drgania, wspomagane ruchami mięśni, wpływają na wydawanie dźwięku. K. ssaków otoczona jest dodatkowo chrząstką tarczowatą. Do chrząstki tej przylega nagłośnia zamykająca k. w trakcie połykania pokarmu. Między chrząstką tarczowatą a chrząstkami nalewkowatymi leżą struny głosowe

Czym jest krtań znaczenie w Słownik biologia K .

Co znaczy Komórka Płomykowa:
Słownik protonefrydium krtań.
Co znaczy Karłowatość:
Słownik dla danego gatunku wymiary ciała osobników dorosłych. K. może być spowodowana niepoprawną gospodarką hormonalną, na przykład zmniejszonym wydzielaniem somatotropiny w okresie wzrostu kośćca. Zobacz krtań.
Co znaczy Kwaśne Deszcze:
Słownik o pH < 5,6. Zawierają pochłonięte z atmosfery substancje, między innymi dwutlenek siarki, siarkowodór, tlenki azotu i dwutlenek węgla, wyemitowane w trakcie spalania surowców energetycznych albo w krtań.
Co znaczy Kortyzol:
Słownik hormony zwierzęce krtań.
Co znaczy Kortykotropina:
Słownik hormony zwierzęce krtań.
  • Dodano:
  • Autor: