krzepnięcie definicja
Co to jest krzepnięcie. Wyjaśnienie stanu płynnego w skrzep. Bazuje na serii reakcji enzymatycznych.

Czy przydatne?

Co to jest krzepnięcie

Co oznacza KRZEPNIĘCIE: przejście krwi ze stanu płynnego w skrzep. Bazuje na serii reakcji enzymatycznych zachodzących w rezultacie zetknięcia krwi z uszkodzonymi tkankami (tak zwany kaskada krzepnięcia). W pierwszym etapie k., w konsekwencji kontaktu krwi z powietrzem albo płynem tkankowym, z trombocytów zostaje uwolniony enzym - tromboplastyna. Tromboplastyna aktywizuje syntetyzowane w wątrobie białko osocza, protrombinę. W obecności jonów wapnia i białek, zw. akceleratorami, protrombina przechodzi w trombinę. Trombina i jony wapnia wywołują przejście obecnego w osoczu białka, fibrynogenu, w fibrynę. W ostatnim etapie k. z włókienek fibryny powstaje skrzep, gdzie unieruchomione zostają przedmioty morfotyczne krwi. K. ma ważne znaczenie biologiczne. Chroni organizm przed nadmierną stratą krwi. Czynnikiem hamującym k. jest występujący w wątrobie ssaków polisacharyd, heparyna

Czym jest krzepnięcie znaczenie w Słownik biologia K .

Co znaczy Kieszonka Oddechowa:
Słownik rozszerzenie jamy skrzelowej występujące u niektórych, oddychających powietrzem, ryb kostnoszkieletowych (Osteichthyes krzepnięcie.
Co znaczy Komora Serca:
Słownik serce krzepnięcie.
Co znaczy Komórki Kamienne:
Słownik sklereidy krzepnięcie.
Co znaczy Kariotyp:
Słownik pełny zbiór chromosomów występujących w komórce somatycznej; chromosomy połączone w pary można zaobserwować w metafazie mitozy krzepnięcie.
Co znaczy Kompleks Antygen-Przeciwciało:
Słownik wskutek przyłączenia antygenu do przeciwciała. Specjalne struktury, tak zwany determinanty (hapteny), znajdujące się na powierzchni antygenu, łączą się z odpowiednimi, pasującymi miejscami wiązania krzepnięcie.
  • Dodano:
  • Autor: