krzyżowanie definicja
Co to jest krzyżowanie. Wyjaśnienie osobników zróżnicowanych genetycznie, reprezentujących odmienne.

Czy przydatne?

Co to jest krzyżowanie

Co oznacza KRZYŻOWANIE: kojarzenie osobników zróżnicowanych genetycznie, reprezentujących odmienne rasy, a również gatunki. Prowadzi do wytworzenia mieszańców. Służące jest w badaniach genetycznych i w hodowli w celu uzyskania potomstwa o pożądanych cechach. Wyróżnia się kilka rodzajów k., między innymi: a) k. międzygatunkowe (bastardyzację) - łączenie osobników należących do różnych gatunków; prowadzi do stworzenia mieszańców (bastardów) z sporym efektem heterozji; z racji na niepłodność samców kończy się zwykle na pierwszym pokoleniu potomnym; b) k. przejściowe (dolewanie obcej krwi) - jednorazowe k. samców określonej rasy z samicami reprezentującymi inną rasę w celu uzyskania u mieszańców pożądanej cechy charakteryzującej rasę, z której pochodzą samce; samice pierwszego pokolenia mieszańców, po wyselekcjonowaniu, są ponownie kojarzone z samcami własnej rasy; c) k. wsteczne - łączenie mieszańców z osobnikami reprezentującymi rasy, z których wywodzą się ich rodzice

Czym jest krzyżowanie znaczenie w Słownik biologia K .

Co znaczy Katarakta:
Słownik 1) zaćma; choroba oczu polegająca na zmętnieniu soczewki połączonym z częściową albo całkowitą stratą wzroku; 2) próg skalny w korycie rzeki, powodujący nagły spadek wody krzyżowanie.
Co znaczy Komórczak:
Słownik komórka wielojądrowa (cenocyt) albo organizm powstały z komórki jednojądrowej wskutek wielokrotnych podziałów jądra komórkowego, bez podziału cytoplazmy. Zobacz także: syncytium krzyżowanie.
Co znaczy Ksantofile:
Słownik karotenoidów; wywodzą się z karotenów, zawierają tlen w formie ekipy hydroksylowej, ketonowej albo epoksydowej. Występują między innymi w kwiatach, owocach, nasionach. Do k. należą między innymi krzyżowanie.
Co znaczy Kinetoplast:
Słownik blefaroplast krzyżowanie.
Co znaczy Katastrofizm:
Słownik poprzez Cuviera G., rozpowszechniona w XIX w.; głosiła, że poszczególne epoki geologiczne oddzielone były katastrofami, w trakcie których zniszczeniu ulegały organizmy żywe. W następnych epokach krzyżowanie.
  • Dodano:
  • Autor: