dezoksyrybonukleinowy kwas definicja
Co to jest kwas dezoksyrybonukleinowy. Wyjaśnienie kwasów nukleinowych, zbudowany z.

Czy przydatne?

Co to jest kwas dezoksyrybonukleinowy

Co oznacza KWAS DEZOKSYRYBONUKLEINOWY: jeden z dwóch kwasów nukleinowych, zbudowany z dezoksyrybonukleotydów. Zawiera zasady purynowe - adeninę i guaninę, zasady pirymidynowe - cytozynę i tyminę, cukier dezoksyrybozę) i resztę kwasu fosforowego. Występuje w formie jedno- albo dwuniciowej. Forma dwuniciowa jest charakterystyczna dla komórek zwierząt i roślin wyższych. Złożona jest z dwóch łańcuchów (nici) polinukleotydowych skręconych spiralnie wokół hipotetycznych osi (helisa). Na jeden skok helisy w każdym łańcuchu przypada dziesięć nukleotydów. Forma jednoniciowa spotykana jest u bakteriofagów. Wszystkie nukleotydy ułożone są w odpowiedniej sekwencji. DNA zawiera informację genetyczną, może tworzyć własne wierne kopie w procesie replikacji. Fundamentalną jednostką substancji dziedzicznej jest gen (cistron) składający się z 900-1500 par nukleotydów. DNA występuje w jądrze komórkowym, mitochondriach i chloroplastach; bierze udział w podziałach komórkowych i odgrywa ważną rolę w mechanizmie dziedziczenia

Czym jest kwas dezoksyrybonukleinowy znaczenie w Słownik biologia K .

Co znaczy Kostołuskie:
Słownik ganoidy chrzęstne kwas dezoksyrybonukleinowy co znaczy.
Co znaczy Komórki Sertoliego:
Słownik jądra kwas dezoksyrybonukleinowy krzyżówka.
Co znaczy Knidy:
Słownik parzydełka kwas dezoksyrybonukleinowy co to jest.
Co znaczy Kał:
Słownik resztki pokarmu usuwane do środowiska zewnętrznego poprzez otwór odbytowy. W skład k. wchodzą między innymi celuloza, skrobia, tłuszcze, leukocyty, kwas moczowy, śluz, barwniki żółciowe, metale kwas dezoksyrybonukleinowy słownik.
Co znaczy Komisura:
Słownik w układzie nerwowym poprzeczne połączenie parzystych przedmiotów układu, tworzone poprzez włókna nerwowe kwas dezoksyrybonukleinowy czym jest.
  • Dodano:
  • Autor: