tłuszczowe kwasy definicja
Co to jest kwasy tłuszczowe. Wyjaśnienie wzorze ogólnym CH3(CH2)nCOOH. Odznaczają się wzrastającą.

Czy przydatne?

Co to jest kwasy tłuszczowe

Co oznacza KWASY TŁUSZCZOWE: węglowodory o wzorze ogólnym CH3(CH2)nCOOH. Odznaczają się wzrastającą (wspólnie z wydłużaniem się łańcucha węglowego) nierozpuszczalnością w wodzie. Stanowią kluczowy, w okolicy glicerolu, obiekt budulcowy tłuszczów. K.t. mogą być nasycone (gdy atomy węgla w łańcuchu połączone są wiązaniami pojedynczymi) albo nienasycone (gdy w łańcuchu występuje jedno albo więcej wiązań podwójnych). W organizmach żywych syntetyzowane są z jednostek dwuwęglowych, przeważnie w retikulum endoplazmatycznym. Substancję prekursorową do syntezy k.t. stanowi acetylo-CoA. K.t. są rozkładane w mitochondriach, w ciągu reakcji enzymatycznych, na jednostki dwuwęglowe powiązane z acetylo-CoA. K.t., które nie są syntetyzowane w organizmie w wystarczających ilościach i muszą być dostarczane (((wspólnie z pożywieniem, określane są mianem egzogennych k.t. Do k.t. należą między innymi kwas stearynowy i kwas linolowy

Czym jest kwasy tłuszczowe znaczenie w Słownik biologia K .

Co znaczy Kotka:
Słownik kwiatostany kwasy tłuszczowe.
Co znaczy Komórki Chloragogenowe:
Słownik komórki skupione w rejonie jelita i naczyń krwionośnych u pierścienic (Annelida); w okolicy funkcji wydalniczych mogą pełnić funkcje magazynujące i odżywcze kwasy tłuszczowe.
Co znaczy Karoteny:
Słownik karotenoidów. Są węglowodorami. Występują najczęściej w formie mieszaniny -karotenu i -karotenu i - u glonów - -karotenu. W dojrzałych pomidorach aktualny jest czerwony likopen. K. są prowitaminami kwasy tłuszczowe.
Co znaczy Kretynizm:
Słownik wrodzoną niedoczynnością tarczycy. Przejawia się w karłowatości spowodowanej opóźnionym postępem fizycznym i psychicznym i obniżonym metabolizmem. Inicjalne, zapoczątkowane w młodym wieku, podawanie kwasy tłuszczowe.
Co znaczy Kifoza:
Słownik kręgosłup kwasy tłuszczowe.
  • Dodano:
  • Autor: