oddechowy łańcuch definicja
Co to jest łańcuch oddechowy. Wyjaśnienie przebywają jony wodoru i elektrony z substratów na tlen.

Czy przydatne?

Co to jest łańcuch oddechowy

Co oznacza ŁAŃCUCH ODDECHOWY: droga, którą przebywają jony wodoru i elektrony z substratów na tlen cząsteczkowy. Enzymy układu przenośników elektronów zawarte są w grzebieniach mitochondrialnych ( mitochondrium). Szereg reakcji utleniania i redukcji ustawiony jest wg wzrastających potencjałów oksydoredukcyjnych, od składników bardziej elektroujemnych do w najwyższym stopniu elektrododatniego tlenu. Elektrony przenoszone są z NADH na flawoproteiny, następnie na ubichinon (koenzym Q), cytochromy b, c, a i na tlen. W ujemnym końcu ł.o. dehydrogenazy katalizują przenoszenie elektronów z substratów na NAD. Zredukowany NAD utleniany jest poprzez dehydrogenazę zredukowanego NAD przy udziale żelaza niehemowego jako kofaktora. Ubichinon stanowi w ł.o. pkt. zbiorczy dla elektronów pochodzących od innych substratów, jest to bursztynianu, glicero-3-fosforanu i acylo-Co-A, które wiążą się bezpośrednio z ł.o. za pośrednictwem dehydrogenaz flawoproteinowych. Z ubichinonu elektrony przepływają poprzez szereg cytochromów (cytochromy b, c1, c i a, zaliczane do dehydrogenaz beztlenowych) do oksydazy cytochromowej (cytochrom a3). Oksydaza cytochromowa, będąca ostatnim ogniwem ł.o., katalizuje reakcję, gdzie elektrony powstałe wskutek utlenienia cząsteczek substratu poprzez dehydrogenazy są przenoszone na tlen. Na poziomie ł.o. min. 42% energii zostaje powiązane w formie wysokoenergetycznych fosforanów (ATP) w procesie oksydacyjnej fosforylacji. (Ryc. 44)

Czym jest łańcuch oddechowy znaczenie w Słownik biologia Ł .

Co znaczy Łękotki Dotykowe:
Słownik ciałka Merkla łańcuch oddechowy co to jest.
Co znaczy Łuskowce:
Słownik Mammalia), obejmujący jedną rodzinę z 7 gatunkami. Ciało długości od 0,7 do 1,7 m (łącznie z ogonem), pokryte rogowymi łuskami. Rolę zębów przejmuje żołądek o twardych zrogowaciałych ścianach. Ł łańcuch oddechowy definicja.
Co znaczy Łuski:
Słownik utwory występujące na pędach podziemnych, kwiatach i kwiatostanach. Ł. nasienne występują w szyszkach roślin iglastych. Na nich rozwijają się nasiona. Ł. wspierające (okrywające) stanowią ochronę dla łańcuch oddechowy co znaczy.
Co znaczy Łyko:
Słownik rozprowadzająca w roślinie substancje organiczne. Kluczowym elementem ł. u okrytozalążkowych są rurki sitowe, zbudowane z szeregowo ułożonych i pozbawionych jąder komórek. U nagozalążkowych zamiast łańcuch oddechowy słownik.
Co znaczy Łańcuch Pokarmowy:
Słownik pokarmowych między przedstawicielami różnych poziomów troficznych, poprzez który przepływa energia zawarta w pokarmie. Istnieją dwa fundamentalne typy ł.p.: łańcuch spasania, prowadzący od roślin łańcuch oddechowy znaczenie.
  • Dodano:
  • Autor: