latimeria definicja
Co to jest latimeria. Wyjaśnienie przedstawiciel rodziny Coelacanthidae należącej do ryb.

Czy przydatne?

Co to jest latimeria

Co oznacza LATIMERIA: żyjący przedstawiciel rodziny Coelacanthidae należącej do ryb trzonopłetwych (Crossopterygii). L. odkryto w O. Indyjskim w 1938 (pierwszy złowiony okaz miał 150 cm dł. i ważył 57 kg). Ciało l. pokryte jest okrągłymi łuskami zawierającymi warstwę kosminy. Do łusek przyrastają tworzące się pod naskórkiem drobne ząbki, przypominające łuski plakoidalne ( łuski). Płetwy osadzone są na ruchomych trzonach, zęby mają kształt stożkowaty. Zachowana jest struna grzbietowa. W podstawie puszki mózgowej znajduje się staw. W czaszce aktualny jest narząd rostralny utworzony poprzez jamkę wypełnioną galaretowatym śluzem i połączoną kanałami ze środowiskiem zewnętrznym. Nabłonek wyściełający jamkę zawiera liczne elektroreceptory. Serce w miarę małe, prymitywnej budowy. Skrzela o niewielkiej powierzchni, pokryte grubym nabłonkiem. Rozmiary skrzel wskazują na niską przemianę materii. Pęcherz pławny, powstały w toku ewolucji z przekształconych płuc, pełni rolę zbiornika tłuszczu. Płyny ustrojowe, izoosmotyczne z wodą morską, są roztworem mocznika i innych substancji organicznych i charakteryzują się niską zawartością soli mineralnych. L. jest drapieżnikiem, żyje przy dnie morskim. (Ryc. 40)

Czym jest latimeria znaczenie w Słownik biologia L .

Co znaczy Lancetnik:
Słownik bezczaszkowce latimeria.
Co znaczy Liazy:
Słownik enzymy latimeria.
Co znaczy Linienie:
Słownik wierzchnich warstw nabłonka albo jego wytworów. L. występuje u zwierząt okresowo i jest sterowane hormonalnie. U bezkręgowców powiązane jest z postępem, wzrostem i przeobrażeniem. U skorupiaków latimeria.
Co znaczy Limfa:
Słownik chłonka latimeria.
Co znaczy Linneusz Karol:
Słownik doktor, prof. Uniwersytetu w Uppsali. Zwolennik kreacjonizmu. Twórca współczesnego mechanizmu klasyfikacji organizmów, uważany za ojca taksonomii. Wprowadził binominalne (dwuimienne) nazewnictwo latimeria.
  • Dodano:
  • Autor: