linienie definicja
Co to jest linienie. Wyjaśnienie wierzchnich warstw nabłonka albo jego wytworów. L. występuje u.

Czy przydatne?

Co to jest linienie

Co oznacza LINIENIE: mechanizm zrzucania wierzchnich warstw nabłonka albo jego wytworów. L. występuje u zwierząt okresowo i jest sterowane hormonalnie. U bezkręgowców powiązane jest z postępem, wzrostem i przeobrażeniem. U skorupiaków bezpośrednio przed wylinką gruczoły zlokalizowane w nabłonku wydzielają płyn wylinkowy. Zawarte w nim enzymy trawią wewnętrzną warstwę kutykuli. Nowo odkładająca się warstwa jest miękka i elastyczna, dzięki czemu, po rozerwaniu i zrzuceniu zewnętrznej warstwy starego pancerza, możliwy jest okresowy przyrost zwierzęcia. przyrost trwa do czasu stwardnienia nowej warstwy oskórka. U owadów hemimetabolicznych (o przeobrażeniu niezupełnym) l. zachodzi wielokrotnie w czasie stopniowych przemian od postaci larwalnej do formy dorosłej. U owadów holometabolicznych (o przeobrażeniu zupełnym) po wielu wylinkach zachodzących w stadium larwy następuje przeobrażenie w poczwarkę. L. u owadów, podobnie jak u skorupiaków, pobudzane jest poprzez ekdyzon ( hormony zwierzęce). Za hamowanie przeobrażenia i utrzymywanie wielokrotnych wylinek owadów w stadium larwalnym odpowiedzialny jest hormon juwenilny ( hormony zwierzęce). Pośród zwierząt kręgowych l. występuje u płazów, gadów, ptaków i ssaków. U płazów i gadów bazuje na zrzucaniu wierzchniej warstwy naskórka w formie płatów albo w formie jednolitej pochewki. U ptaków wiąże się ze zrzucaniem piór (tak zwany pierzenie się), u ssaków - bazuje na zrzucaniu włosów

Czym jest linienie znaczenie w Słownik biologia L .

Co znaczy Limnetyczna Strefa Życia:
Słownik oddalona od brzegu strefa stojących wód otwartych. W l.s.ż. żyją pierwotniaki, skorupiaki, owady, ryby. Głębiny pod l.s.ż. zajmuje profundal. Zobacz także: strefy zbiorników wodnych linienie.
Co znaczy Limfa:
Słownik chłonka linienie.
Co znaczy Latimeria:
Słownik przedstawiciel rodziny Coelacanthidae należącej do ryb trzonopłetwych (Crossopterygii). L. odkryto w O. Indyjskim w 1938 (pierwszy złowiony okaz miał 150 cm dł. i ważył 57 kg). Ciało l. pokryte jest linienie.
Co znaczy Latencja:
Słownik cechy, stanu albo obecności jakiegoś elementu, po którym w sprzyjających warunkach następuje moment rozwoju. Na przykład moment, gdzie wirusy po wniknięciu do komórki nie dają się wykryć sposobami linienie.
Co znaczy Lepidopterologia:
Słownik dział zoologii; edukacja o motylach (Lepidoptera linienie.
  • Dodano:
  • Autor: