malaria definicja
Co to jest malaria. Wyjaśnienie wywoływana poprzez należące do zarodnikowców (Sporozoa.

Czy przydatne?

Co to jest malaria

Co oznacza MALARIA: choroba człowieka wywoływana poprzez należące do zarodnikowców (Sporozoa) pasożytnicze pierwotniaki z rodzaju Plasmodium. Gatunkiem w najwyższym stopniu rozpowszechnionym jest Plasmodium vivax, przenoszony poprzez komary z rodzaju Anopheles. Nasilenie objawów chorobowych wiąże się z mającym miejsce w cyklu rozwojowym pasożyta procesem schizogonii, w czasie którego następuje rozpad erytrocytów ludzkich. U chorego pojawiają się mocne dreszcze i gorączka. Moment między kolejnymi schizogoniami jest okresem wyciszenia objawów chorobowych. Atakom m. towarzyszy podwyższona temperatura ciała, dreszcze, bóle głowy, nudności, zaburzenia czynności serca. Rozpad dużej liczby erytrocytów skutkuje anemię. M. może prowadzić do śmierci. Gatunkiem najgroźniejszym jest Plasmodium falciparum, wywołujący m. podzwrotnikową. Walka z chorobą bazuje w pierwszej kolejności na tępieniu komarów

Czym jest malaria znaczenie w Słownik biologia M .

Co znaczy Megaewolucja:
Słownik ewolucja malaria.
Co znaczy Mezenchyma:
Słownik występujący kluczowy typ tkanki łącznej zarodkowej. Z niej powstają wszystkie rodzaje tkanki łącznej. Jej substancja podstawowa jest płynna i zawiera mało włókien. Komórki m. są gwiaździste, mają malaria.
Co znaczy Metabolia:
Słownik przeobrażenie malaria.
Co znaczy Mikrosporangium:
Słownik zarodnia malaria.
Co znaczy Mutagen:
Słownik chemiczne i fizyczne powodujące powiększenie częstości mutacji. Do m. należą między innymi promieniowanie jonizujące, ultrafioletowe, rentgenowskie, wysoka temperatura, formaldehyd, kwas fosforawy i malaria.
  • Dodano:
  • Autor: