metameria definicja
Co to jest metameria. Wyjaśnienie zwierząt podział ciała wzdłuż podłużnej osi na odcinki zw.

Czy przydatne?

Co to jest metameria

Co oznacza METAMERIA: występujący u zwierząt podział ciała wzdłuż podłużnej osi na odcinki zw. metamerami, segmentami albo członami. Może występować poprzez całe życie albo tylko w określonym stadium rozwojowym. M. może być zupełna (widoczna w budowie zewnętrznej i wewnętrznej, występuje na przykład u pierścienic), zewnętrzna (widoczna tylko w budowie zewnętrznej na przykład u pajęczaków) i wewnętrzna (widoczna tylko w budowie wewnętrznej, na przykład w układzie mięśniowym ryb). Z racji na stopień zróżnicowania poszczególnych odcinków wyróżniamy m. homonomiczną (odcinki niewiele różnią się pomiędzy sobą, na przykład u dżdżownicy) i heteronomiczną (odcinki są bardzo zróżnicowane, na przykład u skorupiaków)

Czym jest metameria znaczenie w Słownik biologia M .

Co znaczy Mimikra:
Słownik antydrapieżnicze zwierząt, opierające na upodabnianu się gatunków bezbronnych do gatunków drapieżnych, jadowitych albo trujących. Występuje na przykład u motyla przeziernika osowca (Sesia apiformis metameria.
Co znaczy Mikrogametocyt:
Słownik gametocyt metameria.
Co znaczy Małże:
Słownik typu mięczaków (Mollusca). Obejmuje około 20 tys. gatunków zamieszkujących wody słone i słodkie. Ciało dwubocznie symetryczne, okryte dwuczęściową muszlą złączoną na stronie grzbietowej. Głowa metameria.
Co znaczy Mejoza Postgamiczna:
Słownik mejoza zachodząca bezpośrednio po połączeniu gamet w zygotę. Charakterystyczna dla haplontów - występuje u przedstawicieli wiciowców (Flagellata) i zarodnikowców (Sporozoa) i u roślin metameria.
Co znaczy Miracidium:
Słownik żyjąca w wodzie larwa przywr digenetycznych (Digenea). To jest pierwsze stadium larwalne. Po wniknięciu do organizmu żywiciela (mięczaka, najczęściej ślimaka) zamienia się w sporocystę. Jeśli m. nie metameria.
  • Dodano:
  • Autor: