mitoza definicja
Co to jest mitoza. Wyjaśnienie jądra komórkowego, wskutek którego jądra potomne dysponują taką samą.

Czy przydatne?

Co to jest mitoza

Co oznacza MITOZA: mechanizm podziału jądra komórkowego, wskutek którego jądra potomne dysponują taką samą ilością materiału genetycznego jak jądro macierzyste. W przebiegu m. wyróżnia się cztery etapy: profazę, metafazę, anafazę i telofazę. W profazie zachodzi wyodrębnienie chromosomów z chromatyny, zanika jąderko i błona jądrowa, a chromosomy skupiają się w centrum jądra. W metafazie pojawia się wrzeciono podziałowe, a chromosomy (ułożone w figurę zw. płytką metafazową) podzielone są podłużnie, poczynając od obu końców (na końcu dzieli się centromer). W anafazie następuje kurczenie się włókien wrzeciona podziałowego i przemieszczanie chromatyd do biegunów. W czasie telofazy zachodzą mechanizmy odwrotne do zachodzących w profazie, lecz w dwóch miejscach komórki, gdzie skupiły się chromatydy, pojawia się błona jądrowa, jąderko i następuje przekształcenie chromatyd w chromatynę. Pomiędzy jedną m. a kolejną istnieje moment zw. interfazą, gdzie dzieje się między innymi dwukrotne powiększenie ilości chromatyny ( replikacja DNA), wskutek czego jądro potomne staje się identyczne z jądrem macierzystym. Niekiedy pomiędzy profazą a metafazą wyróżniana jest jeszcze jedna etap: prometafaza, gdzie chromosomy zaczynają się przemieszczać w płaszczyznę równikową komórki i rozpoczyna się tworzyć płytka metafazowa. (Ryc. 48) Zobacz także: cykl życiowy komórki

Czym jest mitoza znaczenie w Słownik biologia M .

Co znaczy Mejoza Progamiczna:
Słownik mejoza pregamiczna mitoza.
Co znaczy Mukoproteiny:
Słownik proteoglikany mitoza.
Co znaczy Mikroflora:
Słownik roślinne występujące w wodzie, powietrzu i glebie. Do m. należą bakterie, sinice, jednokomórkowe grzyby i glony. Przewarzająca część z nich jest destruentami, rozkładającymi martwą materię organiczną mitoza.
Co znaczy Mitochondrium:
Słownik występująca u wszystkich eukariontów, odpowiedzialna za produkcję energii dla komórki. M. są strukturami autonomicznymi, bo posiadają swoje DNA i RNA. M. mają dwie błony cytoplazmatyczne. Błona mitoza.
Co znaczy Mikoryza:
Słownik opierający na współżyciu niektórych roślin z grzybami. Istnieją dwa rodzaje m.: ektotroficzna (strzępki grzyba oplatają korzeń i wnikają do jego wnętrza wypełniając przestwory międzykomórkowe mitoza.
  • Dodano:
  • Autor: