zoochoria definicja
Co to jest zoochoria. Wyjaśnienie rozsiewania nasion izarodników poprzez zwierzęta iludzi.

Czy przydatne?

Co to jest zoochoria

Co oznacza ZOOCHORIA: zdarzenie rozsiewania nasion izarodników poprzez zwierzęta iludzi (antropochoria). Wybrane nasiona izawierające je owoce, stanowiące pokarm zwierząt, są poprzez nie regularnie gubione. Tę formę z. ustala się mianem dyszoochorii. Tak odbywa się na przykład zczęścią nasion gromadzonych poprzez wiewiórki. Część nasion pochodzących ze zjedzonych poprzez zwierzęta owoców opuszcza ich przewód pokarmowy wstanie nienaruszonym ijest wten sposób rozsiewana. To jest tak zwany endozoochoria. Szczególnie skutecznym metodą rozprzestrzeniania nasion jest ornitochoria. Wwiększości wypadków jest ona odmianą endozoochorii. Wybrane nasiona iowoce są zaopatrzone wspecjalne narządy czepne wpostaci haczyków, kolców ilepkich wyrostków umożliwiających przyczepianie się do sierści ipiór zwierząt, które je roznoszą. Ten typ z. jest nazywany epizoochorią. Specjalne przystosowania do rozprzestrzeniania poprzez mrówki (myrmekochoria) obserwuje się unasion wielu roślin, na przykład fiołka czy wilczomleczu. Posiadają one tak zwany ciałka mrówcze, a więc elajosomy, które przywabiają mrówki isą poprzez nie zjadane

Czym jest zoochoria znaczenie w Słownik biologia Z .

Co znaczy Zagniazdowniki:
Słownik pisklęta opuszczają gniazdo wkrótce po wylęgu. Do ekipy tej należą między innymi kuraki iblaszkodziobe, których bardzo sprawnie poruszające się pisklęta błyskawicznie podejmują się samodzielnego zoochoria.
Co znaczy Zapylenie:
Słownik na znamieniu słupka roślin okrytonasiennych albo na zalążku nagonasiennych. Wzależności od pochodzenia pyłku wyróżnia się samopylność ( samozapylenie) i obcopylność. Pyłek może być przenoszony zoochoria.
Co znaczy Zlodowacenie:
Słownik glacjał zoochoria.
Co znaczy Zwarcica:
Słownik wzmacniającej, występującej w pierwszej kolejności wmłodych częściach roślin. Tworzą ją żywe komórki ozgrubiałych ścianach iwydłużonym kształcie. Wzależności od rozmieszczenia zgrubień wyróżnia się z zoochoria.
Co znaczy Zakażenie:
Słownik opierający na wniknięciu organizmu jednokomórkowego do wnętrza ciała gospodarza, które najczęściej prowadzi do procesu chorobowego. Z. następuje zazwyczaj w konsekwencji uszkodzenia naturalnych zoochoria.
  • Dodano:
  • Autor: