Jak leczymy PRZETOKA: Niepoprawne połączenie między narządami wewnętrznymi albo między narządami wewnętrznymi a powierzchnią skóry. Powstawanie przetok jest typowym symptomem w przebiegu dolegliwości Leśniowskiego-Crohna. Mogą to być przetoki jelitowo-jelitowe (połączenie między poszczególnymi pętlami jelit), jelitowo-pęcherzowe (połączenie jelita z pęcherzem moczowym), jelitowo-skórne (połączenie jelita z powierzchnią skóry). Przetoka ma postać nieprawidłowego kanału, którym treść pokarmowa albo kał przedostają się z jelit do pęcherza moczowego albo na powierzchnię skóry.
- Leczenie Pancolitis:
- Zabieg Zapalenie występujące na całej długości jelita grubego przetoka.
- Leczenie Pierwotne Stwardniające Zapalenie Drog Żołciowych:
- Zabieg nieznanej przyczynie, najprawdopodobniej autoimmunologicznej. W 50-70% przypadków towarzyszy zapalnym chorobom jelit, w szczególności colitis ulcerosa. Cechuje się włóknieniem wokół przewodów przetoka.
- Leczenie Prednizon:
- Zabieg Lek steroidowy o mocnym działaniu przeciwzapalnym. Służący w leczeniu chorób zapalnych i autoimmunologicznych, między innymi w chorobie Leśniowskiego-Crohna przetoka.
- Leczenie Proctitis:
- Zabieg Zapalenie odbytnicy albo odbytu przetoka.
- Leczenie Pyoderma Gangrenosum:
- Zabieg zapalenie skóry. Dolegliwość, której kluczowe symptomy to postępujące liczne owrzodzenia występujące najczęściej na kończynach dolnych. Są one najprawdopodobniej rezultatem autoimmunologicznego przetoka.