przetoka definicja
Objawy Przetoka przyczyny. Czym jest między narządami wewnętrznymi a powierzchnią skóry.

Czy przydatne?

Definicja Przetoka

Jak leczymy PRZETOKA: Niepoprawne połączenie między narządami wewnętrznymi albo między narządami wewnętrznymi a powierzchnią skóry. Powstawanie przetok jest typowym symptomem w przebiegu dolegliwości Leśniowskiego-Crohna. Mogą to być przetoki jelitowo-jelitowe (połączenie między poszczególnymi pętlami jelit), jelitowo-pęcherzowe (połączenie jelita z pęcherzem moczowym), jelitowo-skórne (połączenie jelita z powierzchnią skóry). Przetoka ma postać nieprawidłowego kanału, którym treść pokarmowa albo kał przedostają się z jelit do pęcherza moczowego albo na powierzchnię skóry.

Leczenie Profilaktyka:
Zabieg Działania mające na celu zapobieganie chorobie. Bazuje na propagowaniu zachowań prozdrowotnych i eliminacji czynników ryzyka zachorowania, w szczególności w ekipach zwiększonego ryzyka przetoka.
Leczenie Perystaltyka:
Zabieg Automatyczne ruchy jelit, przełyku, żołądka. Skoordynowane, regularne skurcze mięśni podłużnych i okrężnych wywołują mieszanie i przesuwanie treści pokarmowej w kierunku od przełyku do odbytnicy przetoka.
Leczenie Pierwotne Stwardniające Zapalenie Drog Żołciowych:
Zabieg nieznanej przyczynie, najprawdopodobniej autoimmunologicznej. W 50-70% przypadków towarzyszy zapalnym chorobom jelit, w szczególności colitis ulcerosa. Cechuje się włóknieniem wokół przewodów przetoka.
Leczenie Pancolitis:
Zabieg Zapalenie występujące na całej długości jelita grubego przetoka.
Leczenie Pouch:
Zabieg utworzony z pętli jelita cienkiego po operacji usunięcia jelita grubego, z zachowaniem odbytu. Ujście zbiornika przyłącza się bezpośrednio do odbytu. Chirurgiczne wytworzenie pouch przebiega przetoka.
  • Dodano:
  • Autor: