Co to jest:
Idealne, najtrwalsze wypełnienie? Jaki rodzaj wypełnienia ma największą wytrzymałość i jest najtrwalszy; nie kruszy się i nie ściera. Podobno są coraz lepsze wypełnienia... Wypełnienia możemy podzielić na te, które są wykonane laboratoryjnie i na te wykonane w gabinecie stomatologicznym. Te drugie wypierają pierwsze, gdyż są tańsze, szybsze i regularnie bardzo estetyczne, niestety są mniej trwałe. Zaliczają się do nich wszelkiej maści kompozyty (światło- i chemoutwardzalne) i amalgamaty. Trwałość kompozytów ustala się na klika, kilkanaście lat, najstarsze zbadane miało 20 lat. O amalgamatach pisano już bardzo sporo różnych publikacji. Nie ma bezpośrednich dowodów na ich szkodliwość. Od końca lat osiemdziesiątych sprzedawane są zmodyfikowane amalgamaty, o znacząco poprawionych właściwościach. Najstarsze wypełnienie amalgamatowe opisano datując je na powyżej 50 lat, a trzeba pamiętać, iż dotyczyło to właśnie tych amalgamatów starego typu. Najlepszymi wypełnieniami są wypełnienia realizowane laboratoryjnie, tak zwany wkłady i nakłady koronowe. Mogą być pełnoceramiczne (ich kluczowe wady to wydatki i niezbędna bardzo, bardzo wysoka precyzja w trakcie ich wykonywania; zalety - estetyka, wytrzymałość większa niż kompozytów), metalowe (złote; bezsprzeczny przywódca wypełnień; wady to: kontrowersyjna estetyka, przewodnictwo cieplne i elektryczne) i mieszane, metalowo-porcelanowe (starają się łączyć zalety i eliminować wady wcześniejszych, niestety w sprawie wytrzymałości nie są w stanie dorównać pełnometalowym – złotym wkładom; estetyka także jest dyskusyjna: na granicy wypełnienia wkład posiada złoty pasek, tym samym ząb ma „wbudowany” złoty paseczek szerokości około 1 mm). Złoto jako materiał kowalny, ciągliwy oczywiście ulega starciu. Jednak właściwość ta występuje w minimalnym stopniu, z kolei kowalność znacząco poprawia szczelność uzupełnień. Skutkuje wręcz samouszczelnienie się wypełnienia. Należy zwrócić uwagę, iż powyższe wywody są konkretną odpowiedzią na konkretne Pani pytanie. Niestety najtrwalsze nawet wypełnienie nie ochroni nas przed próchnicą czy paradontozą. Jeżeli wypełnienia kompozytowe ulegają wybiciu z ubytków, to należy zastanowić się dlaczego. Może to niewłaściwa preparacja zęba, może słaby materiał, lecz najczęściej to są zaburzenia w zwarciu. I dopiero po zdiagnozowaniu, dlaczego tak się dzieje, można podjąć właściwą decyzję odnośnie metod leczenia
- Leczenie Nieświeży Oddech:
- Zabieg Zawsze gdy myje zęby mam smak grzybów w buzi czuje się z tym bardzo niekomfortowo, gdyż to ogranicza moją bliskość z innymi ludźmi. Boję się również iż normalnie mam nie świeży oddech mój dentysta najlepsze, najtrwalsze wypełnienie?.
- Leczenie Nieświeży Oddech:
- Zabieg zrobić, tak aby mieć świeży oddech? Leczę zęby, myję je regularnie, lecz to nie determinuje i mój oddech nie jest świeży. Czy są jakieś dobre środki? Może być kilka przyczyn brzydkiego zapachu z ust najlepsze, najtrwalsze wypełnienie?.