naboczna linia definicja
Co to jest linia naboczna. Wyjaśnienie zmysłowych (neuromastów) wspólnie z chroniącymi je rowkami i.

Czy przydatne?

Co to jest linia naboczna

Co oznacza LINIA NABOCZNA: zespół ciałek zmysłowych (neuromastów) wspólnie z chroniącymi je rowkami i kanałami, występujących u kręgowców skrzelodysznych i płazów. Narządy l.n. reagują na ruch wody i kierunek prądów wody, rejestrują poruszające się w wodzie obiekty, ich rozmiary, prędkość i kierunek ruchu. Neuromasty mogą być rozmieszczone na powierzchni skóry (u kręgoustych, u ryb wolno poruszających się, u większości płazów), w zagłębieniach skóry (u ryb zrosłogłowych i niektórych płazów) albo w kanałach podskórnych (u ryb błyskawicznie pływających i u gatunków żyjących w rzekach o wartkim nurcie). U większości ryb kostnoszkieletowych l.n. biegnie po obu stronach ciała, od głowy w kierunku płetwy ogonowej. W głowie tych ryb występuje pięć kanałów l.n.: nadoczodołowy, podoczodołowy, skroniowy, nadskroniowy i gnykowo-żuchwowy. U płazów narządy l.n. występują u larw, a również u form dorosłych niektórych przedstawicieli płazów na trwałe związanych ze środowiskiem wodnym. Na głowie są rozproszone, wzdłuż tułowia i ogona ułożone są w trzech rzędach

Czym jest linia naboczna znaczenie w Słownik biologia L .

Co znaczy Lipidy:
Słownik tłuszcze linia naboczna.
Co znaczy Laktaza:
Słownik jelitowego wydzielany poprzez gruczoły jelita cienkiego. Posiada odczyn zasadowy. Uczestniczy w procesie trawienia węglowodanów. Działając na wiązania b-galaktozydowe laktozy, rozkłada laktozę do linia naboczna.
Co znaczy Leucyna:
Słownik aminokwasy linia naboczna.
Co znaczy Lucyferyna:
Słownik emitującego światło u organizmów żywych. L. stanowi substrat dla enzymu lucyferazy. Emisja światła zachodzi w obecności tlenu, wskutek katalitycznego utleniania l. przy udziale lucyferazy i ATP. U linia naboczna.
Co znaczy Limfocyty:
Słownik agranulocyty linia naboczna.
  • Dodano:
  • Autor: