glikoliza definicja
Co to jest glikoliza. Wyjaśnienie zachodzący w cytoplazmie w warunkach beztlenowych. Pierwszym.

Czy przydatne?

Co to jest glikoliza

Co oznacza GLIKOLIZA: rozkład glukozy zachodzący w cytoplazmie w warunkach beztlenowych. Pierwszym etapem jest fosforylacja cząsteczki glukozy, która przy zastosowaniu dwóch cząsteczek ATP zostaje przekształcona w 1,6-difosfofruktozę. Związek ten rozpada się następnie na dwie cząsteczki aldehydu 3-fosfoglicerynowego (dwie triozy), które zostają przekształcone w pirogronian (kwas pirogronowy), a następnie w mleczan (kwas mlekowy). Wskutek g. powstają dwie cząsteczki ATP (jeżeli substratem reakcji jest glukoza) albo trzy (jeśli używana jest glukoza zmagazynowana w glikogenie). G. dostarcza energii dla pracy mięśni (odbywającej się w warunkach beztlenowych), jest jednak znacząco mniej wydajna energetycznie od rozkładu glukozy w warunkach tlenowych. (Ryc. 21)

Czym jest glikoliza znaczenie w Słownik biologia G .

Co znaczy Ginogeneza:
Słownik postęp komórki jajowej (bez zapłodnienia), wymagający stymulacji poprzez plemnik. Plemnik wnikający do cytoplazmy komórki jajowej pobudza ją do podziałów i rozwoju, po czym degeneruje. W czasie g glikoliza.
Co znaczy Glutamina:
Słownik aminokwasy glikoliza.
Co znaczy Geny Kumulatywne:
Słownik geny współdziałające ze sobą w tworzeniu jednej cechy, gdyż ich działanie indywidualne ma niewielkie efekty fenotypowe glikoliza.
Co znaczy Głowonogi:
Słownik mięczaków (Mollusca) charakteryzująca się dobrze rozwiniętym mózgiem otoczonym szkieletem chrzęstnym, obecnością ramion otaczających wyodrębnioną głowę i oczu, najlepiej wykształconych spośród glikoliza.
Co znaczy Galwanotaksje:
Słownik taksje glikoliza.
  • Dodano:
  • Autor: