glikoliza definicja
Co to jest glikoliza. Wyjaśnienie zachodzący w cytoplazmie w warunkach beztlenowych. Pierwszym.

Czy przydatne?

Co to jest glikoliza

Co oznacza GLIKOLIZA: rozkład glukozy zachodzący w cytoplazmie w warunkach beztlenowych. Pierwszym etapem jest fosforylacja cząsteczki glukozy, która przy zastosowaniu dwóch cząsteczek ATP zostaje przekształcona w 1,6-difosfofruktozę. Związek ten rozpada się następnie na dwie cząsteczki aldehydu 3-fosfoglicerynowego (dwie triozy), które zostają przekształcone w pirogronian (kwas pirogronowy), a następnie w mleczan (kwas mlekowy). Wskutek g. powstają dwie cząsteczki ATP (jeżeli substratem reakcji jest glukoza) albo trzy (jeśli używana jest glukoza zmagazynowana w glikogenie). G. dostarcza energii dla pracy mięśni (odbywającej się w warunkach beztlenowych), jest jednak znacząco mniej wydajna energetycznie od rozkładu glukozy w warunkach tlenowych. (Ryc. 21)

Czym jest glikoliza znaczenie w Słownik biologia G .

Co znaczy Gastroporus:
Słownik otwór gastruli wykorzystywany do pobierania i wydalania pokarmu ( gastrocel). U zwierząt pierwoustych g. pełni funkcję otworu gębowego, a u wtóroustych pełni funkcję otworu odbytowego glikoliza.
Co znaczy Gody:
Słownik moment godowy glikoliza.
Co znaczy Gruczoły Szczękowe:
Słownik gruczoły skorupowe glikoliza.
Co znaczy Gastrocel:
Słownik przestrzeń gastruli, o ścianach zbudowanych z endodermy, tworząca jamę ciała i układ pokarmowy dwuwarstwowców (Mesozoa) mających dwa listki zarodkowe: ekto- i endodermę. Otwór g., zw. pragębą glikoliza.
Co znaczy Gonadotropina Kosmówkowa:
Słownik hormony zwierzęce glikoliza.
  • Dodano:
  • Autor: