zapłacimy dentystom leczenie definicja
Jak leczyć 6,5 mld zł zapłacimy dentystom za leczenie zębów w 2009 roku? Czym jest prawie o.

Czy przydatne?

Definicja 6,5 mld zł zapłacimy dentystom za leczenie zębów w 2009 roku

Co znaczy 6,5 mld zł zapłacimy dentystom za leczenie zębów w 2009 roku: Opłaty na leczenie stomatologiczne wzrosną w tym roku prawie o dziewięć proc.. Rynek zdominowały prywatne kliniki, które wykonują już powyżej 80 procent wszystkich zabiegów. "Rynek usług stomatologicznych rozwija się w mniej więcej stałym tempie, lecz jest bardzo rozdrobniony" - mówi Marek Ziętek, prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Spółka doradcza Deloitte policzyła, iż w 2008 roku Polacy wydali 6 mld zł na leczenie stomatologiczne w gabinetach dentystycznych. Z tej stawki już tylko 2,04 mld zł pochodziło ze środków publicznych, a aż 3,96 mld zł bezpośrednio z kieszeni pacjenta. Wg prognoz, w 2009 roku samodzielne opłaty na leczenie zębów mają zwiększyć się nawet o kilkanaście proc.. To jest wywołane tym, iż Polacy coraz częściej wybierają prywatne gabinety stomatologiczne. "W gabinetach NFZ pacjenci najczęściej decydują się na leczenie drobnych ubytków, wypełniają zęby trz onowe, wyrywają zęby i wybierają najprostsze leczenie protetyczne.

Do gabinetu, który nie ma kontraktu z NFZ, z kolei częściej przychodzą pacjenci, którzy decydują się na przykład na leczenie implantologiczne, korony porcelanowe, licówki czy wysokiej jakości protezy zębowe" - mówi Wojciech Fąferko, doktor z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic w Katowicach.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna (Forsal), autor: Maciej Szczepaniuk
  • Dodano:
  • Autor: